Psychologia - artykuły

Jak wynika z badań naukowców z University College London, liberałowie różnią się od konserwatystów nie tylko poglądami, ale także budową mózgu.
Szczęścia można się nauczyć - tak twierdzą psychologowie z Hiszpanii, którzy opracowali dekalog szczęśliwego człowieka. Jego podstawowa teza brzmi: "Szczęście nie jest stanem, tylko postawą wobec życia, dlatego można się go nauczyć".
W ciągu ostatniej dekady aż o 1/3 zwiększyła się liczba pacjentów objętych opieką psychiatryczną w szpitalu. Uczestnicy konferencji w Ministerstwie Zdrowia uważają jednak, że taka forma leczenia powinna być ostatecznością.
Studenci, nie tylko ci z Polski, ale z całego świata, przyznają - jesteśmy uzależnieni od mediów. Nawet chwilowe odcięcie od telefonu komórkowego czy komputera wywołuje u nich poczucie przygnębienia i niepokoju.
Jak informuje magazyn "Psychology of Women Quarterly", rozmowa z przyjaciółkami na temat zbędnych kilogramów wcale nie poprawia samopoczucia. Badania wskazują, że jest wręcz odwrotnie - wpływają negatywnie na samoocenę.
Ona stoi przed lustrem i z kwaśną miną komentuje swoje niedoskonałości. Tu krzywo, tam za mało, a tam za dużo! A on słucha ze zdziwieniem, kompletnie nie wiedząc, o co jej chodzi. Przecież ta kobieta to ideał! Nie podejmuje dyskusji, bo ona i tak wie lepiej. Dlaczego kobiety widzą siebie inaczej, niż postrzegają je mężczyźni?
Na domowe kłopoty, konflikty w pracy reagujesz pojadaniem. Problemu nie rozwiążesz, za to dojdzie kolejny – nadwaga. Zerwij z tym zwyczajem!
Jak podaje pismo "Health Psychology", mózg obserwowany podczas rezonansu magnetycznego znacznie lepiej niż my sami wie, czy plany dotyczące rzucenia palenia mają szansę się ziścić.
Co sprawia, że tylko niektóre e-maile z materiałami promocyjnymi zostają zauważone, a niektóre natychmiast trafiają do kosza? Wystarczy umieścić nazwę marki w tytule. W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej sprawdzono, jak wpłynąć na adresata, by czytał nasze e-maile.
Spis powszechny, który rozpocznie się z początkiem kwietnia, może ukazać pewne zjawiska, które zachodzą w naszym kraju, np. migracje Polaków lub sytuację imigrantów.
Mózg odczuwa traumę fizyczną i silne poczucie odrzucenia społecznego w ten sam sposób - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Przeciętny człowiek nie jest taki zły, za jakiego się go powszechnie uważa. Jeśli chodzi o uczciwość, to postępujemy często bardziej etycznie niż sobie to wyobrażamy - wynika z badań opublikowanych w najnowszym wydaniu "Psychological Science".
Naukowcy ostrzegają: przekręcasz kluczyk w stacyjce swojego samochodu, a umysł zaczyna płatać ci różne figle, uważaj, łatwo możesz zmienić się w bestię.
Ten sam wyraz twarzy może zostać różnie zrozumiany. Zależy to od kultury z której się wywodzimy. Na przykład mieszkańcy wschodniej Azji moga nas źle zrozumieć, bo koncentrują się głównie na oczach - informuje pismo "Current Biology".
Nie po siedmiu, a po trzech latach wspólnego pożycia najczęściej dochodzi do kryzysu. Takie wnioski przyniósł sondaż przeprowadzony w Wielkiej Brytanii wśród 2 tysięcy osób, które żyją w związkach formalnych lub konkubinacie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności