Badania u psychologa dla kandydatów do seminarium

Kandydaci do kapłaństwa powinni przed wstąpieniem do seminarium udać się na konsultacje u psychologa - ogłosił w czwartek Watykan, prezentując nowe wskazówki dotyczące procedur przyjmowania do seminarium, przygotowane przez Kongregację Wychowania Katolickiego.

Jej prefekt kardynał Zenon Grocholewski powiedział na konferencji prasowej, że jeśli kandydat do kapłaństwa, także ten niepraktykujący homoseksualizmu, "ma taką zakorzenioną skłonność, nie może zostać przyjęty do seminarium".

"Nie dlatego - dodał - że popełnia grzech, ale dlatego, że homoseksualizm to dewiacja, nieregularność, rana", uniemożliwiająca pełnienie posługi kapłańskiej, która "polega także na byciu ojcem duchowym oraz na umiejętności utrzymywania kontaktów z innymi".

Zgodnie z nowymi wskazówkami dla biskupów i przełożonych seminariów katoliccy psycholodzy powinni ocenić osobowość kandydatów do seminariów oraz ich skłonności seksualne, a także możliwość panowania nad nimi.

Zauważa się, że dotychczas Watykan dokonywał zawsze rozróżnienia między skłonnościami homoseksualnymi, które nie dyskwalifikowały kandydatów do kapłaństwa, a praktykowaniem homoseksualizmu, określanym jako grzech.

W zaprezentowanych wskazówkach Kongregacja przyznała, że "błędy dotyczące powołania nie są rzadkie" i po święceniach wychodzi na jaw "wiele skrótów myślowych". "Rozpoznanie ich w porę zapobiegnie wielu dramatom" - podkreślono.

Zgodnie z postanowieniami dokumentu kandydat do seminarium musi przerwać przygotowania do święceń, jeśli - mimo wsparcia ze strony psychologa czy psychoterapeuty - wykazuje "niezdolność do uporania się ze swą poważną niedojrzałością". Za taką zaś uznano między innymi "silne emocjonalne uzależnienie", brak szczerości w kontaktach z innymi, "nadmierną surowość charakteru", "brak lojalności", "niepewną seksualną tożsamość i silnie zakorzenione skłonności homoseksualne", a także "ewidentne trudności" z celibatem.

Zdaniem obserwatorów nowy dokument oznacza zaostrzenie dotychczasowych procedur obowiązujących przy przyjmowaniu kandydatów do seminarium.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-30
Komentarze
Polityka Prywatności