Kiedy za bardzo faworyzujemy jednego psa, drugi może poczuć zazdrość i obrazić się na nas. O zdolności psów do odczuwania zazdrości piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru naukowego tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy postanowili zbadać, czy do podobnych uczuć zdolne są psy. Friederike Range z Uniwersytetu Wiedeńskiego wraz z zespołem eksperymentowała na parach psów.
Psy sadzano obok siebie. Następnie padała komenda "podaj łapę". W nagrodę każdy pies dostawał kawałek kiełbaski. Po chwili jednak kiełbaskę dostawał tylko jeden pies, mimo że drugi ciągle grzecznie podawał łapę.
Szybko jednak pies, który nie dostawał nagrody, odmawiał podawania łapy i obrażony odwracał głowę w przeciwnym kierunku.
Naukowcy chcieli się upewnić, czy powodem takiej reakcji jest rzeczywiście psia zazdrość. Przeprowadzili więc podobny eksperyment, ale w wersji bez drugiego psa. W tym wypadku pies dłużej podawał łapę, mimo że też przestano dawać mu w nagrodę kiełbaski.
Jak podkreśla Range, oprócz psów i naczelnych nie zaobserwowano podobnego zachowania u zwierząt.
Jej zdaniem zachowanie to wyewoluowało u psów na skutek bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jak wyjaśnia, należałoby przeprowadzić badania na innych gatunkach zwierząt, żeby zaobserwować, w jaki sposób przejawiają one w sposób naturalny chęć do kooperacji lub zazdrość.
"Żeby się o tym przekonać, będziemy teraz badać wilki" - zapowiada. Zastrzega jednak, że nie za pomocą testu "podaj łapę".(PAP)