Przedmioty, które mają dla nas wartość, intensywniej pobudzają podstawowe wzrokowe obszary naszego mózgu - informują naukowcy w piśmie "Neuron".
Dodaje, że mimo sporej ilości badań, ciągle niewiele było wiadomo o tym, jak mózg przetwarza dostające się do niego dane zmysłowe, przede wszystkim związane z widzeniem. Czy to możliwe, żeby mózg widział inaczej, ponieważ wcześniej otrzymał nagrodę - zastanawia się.
Serences postanowił zbadać, co się dzieje na podstawowym, wzrokowym poziomie mózgu, kiedy w grę wchodzi możliwość zdobycia obiektu posiadającego wartość. Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego badano podczas eksperymentu aktywność mózgów ochotników. Eksperyment polegał na tym, że badani musieli wybierać pomiędzy zieloną i czerwoną planszą. Trafny wybór skutkował zarobieniem 10 centów. W sumie można było zarobić 10 dolarów.
Okazało się, że nagrody dramatycznie zmieniały aktywność mózgu w wielu obszarach związanych z widzeniem, m.in. w części kory mózgowej zwanej V1, odpowiedzialnej za bardzo podstawową analizę widzianych przedmiotów, taką jak postrzeganie barwy czy linii.
"Kiedy wybór planszy dawał nagrodę, następnym razem system wzrokowy mózgu reagował na nią dużo silniej. Nagroda miała wpływ na przetwarzanie informacji nie na wysokim poziomie procesów mózgowych, ale na najbardziej podstawowym" - wyjaśnia badacz.
Może to oznaczać, że lepiej widzimy te przedmioty, które bardziej cenimy, tak jak lepiej widzimy przedmioty jaśniejsze w porównaniu z ciemniejszymi - zastanawia się Serences.
Zdaniem naukowca, badania te mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmu uzależnień, kiedy wpływ na mózg uzależnionego może mieć już sam widok narkotyku czy innej używki.(PAP)