Ćwiczenia umysłu poprawiają pamięć

Czytanie, uczestniczenie w grach czy też korzystanie z komputera przez ludzi w średnim wieku i starszych może zapobiegać problemom z pamięcią - poinformowali naukowcy z USA podczas 61. Spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii w Seattle.

Yonas Geda, neuropsychiatra z Mayo Clinic w Rochester przeprowadził badanie 197 osób w wieku od 70 do 89 lat, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze lub utratę pamięci oraz 1124 osób w tym samym przedziale wiekowym bez problemów z pamięcią. Uczestnicy z obydwu grup mieli za zadanie wypełnić ankietę na temat swoich codziennych zajęć w roku poprzedzającym badanie oraz wykonywanych kiedy byli w średnim wieku (mieli 50-65 lat).

Wyniki projektu wykazały, że czytanie książek, granie w gry, używanie komputera oraz hobbystyczne zajmowanie się rękodziełem - np. garncarstwem czy tkactwem, w podeszłym wieku zmniejsza ryzyko problemów z pamięcią aż o 30 do 50 proc., w porównaniu do osób nie wykonujących żadnego z wymienionych zajęć. Ponadto zaobserwowano, że ludzie, którzy oglądają telewizję krócej niż 7 godzin dziennie mają o 50 proc. niższe ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią, niż osoby oglądające telewizję ponad 7 godzin dziennie.

Jednocześnie wykazano, że uczestnicy, którzy brali udział w życiu towarzyskim i czytali gazety kiedy byli w średnim wieku, mieli o 40 proc. niższe ryzyko utraty pamięci niż ci, którzy tego nie robili.

"To ekscytujące badanie, ponieważ dowodzi, że starzenie nie musi być procesem biernym. Przez zaangażowanie się w ćwiczenia umysłu możemy zabezpieczyć naszą pamięć na przyszłość" - tłumaczy doktor Geda. "Oczywiście problemem tego typu badań jest fakt, że polegamy tu na wspomnieniach uczestników z przeszłości, tak więc potwierdzenie zaobserwowanych zależności wymaga dodatkowych badań" - zaznacza autor pracy.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-05
Komentarze
Polityka Prywatności