Depresję wywołaną trudnymi i stresującymi doświadczeniami psychosocjalnymi można złagodzić dzięki ciekawym i stymulującym zajęciom - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry". Ich zdaniem terapie behawioralne, pobudzające powstawanie nowych neuronów w mózgu stanowią dobry sposób leczenia skutków stresu.
Michael Lehmann wraz z kolegami z National Institute of Mental Health w Bethesda postanowił zbadać związek pomiędzy neurogenezą i zdolnością do radzenia sobie ze stresem u myszy. Naukowcy badali dwie grupy zwierząt - zwykłe myszy i gryzonie zmodyfikowane genetycznie tak, że nie dochodziło u nich w życiu dorosłym do powstawania nowych neuronów.
W celu wywołania stresu obydwie grupy myszy kilkukrotnie narażano na kontakt z grupą dominujących, dużych i agresywnych samców myszy. Następnie badane myszy umieszczano w klatkach wyposażonych w kółka do biegania, tunele i platformy.
Naukowcy zaobserwowali, że u normalnych myszy wzbogacenie środowiska znosi objawy depresji, a u zwierząt transgenicznych z zablokowaną neurogenezą nie. Zdaniem autorów dowodzi to ważnej roli neurogenezy w terapii behawioralnej. (PAP)