„Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, zajdziesz gdzie indziej”

Strona www: www.swps.pl/

Jesteś uzdolniony plastycznie, a rodzice chcą, abyś został lekarzem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że studia medyczne nie zaspokoją Twoich potrzeb. Dr Ewa Wojtowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej o planowaniu i realizowaniu celów.

Ustalanie celów i ich realizacja to bardzo trudne zadanie. Wbrew temu, co zwykliśmy myśleć nie wystarczy poprzestać na wyrażeniu pragnień. To za mało, aby z sukcesem planować swoje życie – zawodowe i prywatne. Co możesz zyskać dzięki włożeniu wysiłku we właściwe formułowanie celów? Przede wszystkim, żyć bardziej świadomie – tak, aby wybory były zgodne z wyznawanymi wartościami. Dzięki temu, będziesz odczuwał większe zadowolenie z życia, a to co robisz będzie sprawiało Ci więcej przyjemności. W konsekwencji, będziesz miał więcej szans na sukces i osiągnięć. Zanim kupisz coś wartościowego, zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie najlepsze i spełni Twoje oczekiwania. Szukasz informacji, planujesz, jak i kiedy nabędziesz daną rzecz. Do życia podejdź dokładnie tak samo – odkryj swoje potrzeby, mocne strony i ustal cele.

 

Od czego zacząć? Może patetycznie to zabrzmi, ale podstawą planowania jest refleksja. Refleksja nad sobą. Pozwoli to wybrać spośród wielu możliwości te, które będą dla Ciebie korzystne. Zastanów się, jakie masz umiejętności i cechy, które mogą sprzyjać osiąganiu przez Ciebie sukcesu w życiu. Pamiętaj też, że wszystkie działania związane są z wartościami, które są dla nas ważne. Chcesz być popularny? Zapewne Twoim celem będzie zostanie sławnym artystą. Harmonia między życiem zawodowym i prywatnym, to istotna wartość w Twoim życiu? Nie pracuj w firmach, które wymagają od pracowników większego czasowego zaangażowania. Poświęć trochę czasu, aby zdiagnozować, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze – to pierwszy krok do wyznaczania celów.

 

Następnie, skorzystaj ze wskazówek dotyczących formułowania celów. Przede wszystkim, cel powinien zawierać to, do czego dążysz, a nie to czego chcesz uniknąć. Marzysz o tym, aby pozbyć się nieśmiałości? Pomyśl w takim razie, jaki będziesz, kiedy już stanie się tak, jak pragniesz. Kiedy już określisz swój cel, zastanów się, czy jest on osiągalny, a jego realizacja jest pod Twoją kontrolą. Chcesz, aby siostra mniej Ci przeszkadzała? Nie masz wpływu na jej zachowanie. Bądź podmiotem swoich dążeń! Kolejna zasada, którą warto kierować się przy planowaniu przyszłości dotyczy wskaźników celu. Po czym poznasz, że osiągnąłeś swój cel? Co musi się zdarzyć, abyś mógł sobie powiedzieć – tak, właśnie zdobyłem to, co planowałem?

 

W kolejnym kroku zwróć uwagę czy cel jest realny. Jeżeli pragniesz gwiazdki z nieba, to jest to tylko marzenie. Cele nierealne stawiamy sobie najczęściej pod presją innych ludzi, którzy wymagają od nas działań niezgodnych z naszymi aspiracjami. Jesteś uzdolniony plastycznie, a rodzice chcą, abyś został lekarzem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że studia medyczne nie zaspokoją Twoich potrzeb. Czasami dokonujemy nietrafnych wyborów lub podejmujemy niewłaściwe decyzje ze względu na brak informacji lub wiedzy na interesujący nas temat. Trudno o efektywność i skuteczność, gdy nie jesteśmy pewni, w jakiej rzeczywistości się poruszamy. Chcesz być ratownikiem WOPR? Czy wiesz, jakie kursy trzeba przejść, aby nim zostać? Czy znasz instytucje, które je organizują? Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby chronić  życie kąpiących się  osób? Jakie inne warunki trzeba spełnić, by móc pracować w tym zawodzie?

 

Na koniec, pomyśl, co może być pomocne w osiąganiu celu. Kto w Twoim otoczeniu może pomóc lub współpracować z Tobą przy realizacji dążeń? Zastanów się również, jakie bariery możesz napotkać na swojej drodze. Czy już dziś masz pomysł na to, jak te przeszkody ominąć lub przezwyciężyć?

 

Jak widać, formułowanie celów nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. To zadanie należy potraktować, jak wyzwanie! Jednak ze względu na to, że nadają one sens naszemu życiu, pozwalają planować i realizować marzenia, warto skorzystać z powyższych wskazówek. Celem może być zmiana: nawyków, zachowań, postaw czy podjęcie ważnej decyzji życiowej. Zdarza się, że mówimy o naszych dążeniach, ale nie wykonujemy żadnych kroków przybliżających nas do zadawalającego nas rezultatu. A osiągnięcie tego, czego chcemy, wymaga zobowiązania się samemu przed sobą do podjęcia działań zbliżających do celu. Wysiłek i zaangażowanie włożone w pracę nad określaniem naszych celów to szansa na satysfakcjonujące życie.

 

Dr Ewa Wójtowicz, psycholog, doradca zawodowy, coach ICC (life/career/work-life balance coaching). Schowek10.jpgMa wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i trenerskie. Tematyka zajęć i prowadzonych przez nią szkoleń obejmuje praktyczną psychologię społeczną oraz psychologię organizacji i pracy, a także rozwój kompetencji osobistych i specjalistycznych. Prowadzi coaching oraz poradnictwo grupowe i indywidualne skierowane do różnych grup odbiorców (m.in. bezrobotni, młodzież, absolwenci, specjaliści i kadra menadżerska). Konsultant z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z wieloma instytucjami.


ostatnia zmiana: 2010-06-14
Komentarze
Polityka Prywatności