Naukowcy odkryli, że rozmiar poszczególnych partii mózgu może wpłynąć na osobowość człowieka. Ludzie, którzy mają większy płat czołowy, odpowiedzialny za planowanie i kontrolowanie zachowań, są bardziej sumienni - podaje serwis EurekAlert.
Colin DeYoung z Uniwersytetu Minnesota chciał wiedzieć, czy te cechy osobowości są skorelowane z wielkością poszczególnych partii mózgu.
Podczas badania 116 wolontariuszy wzięło udział w ankiecie, która miała na celu opisanie ich osobowości. Następnie wykonano zdjęcia mózgu każdego z uczestników, dzięki którym zmierzono różnice w wielkości poszczególnych części mózgu.
Odnaleziono kilka powiązań między wielkością różnych partii mózgu, a osobowością.
"Każdy, jak sądzę, ma świadomość, jacy są ekstrawertycy. To ludzie rozmowni, otwarci, trochę zuchwali. Czerpią oni więcej przyjemności ze społecznych interakcji i niewątpliwie są bardziej zmotywowani, aby zdobyć jakąś nagrodę" - powiedział DeYoung.
To pragnienie nagrody jest uważane za wiodący czynnik u ekstrawertyków. Wcześniejsze badania odnalazły części mózgu, które są bardziej aktywne podczas dążenia do uzyskania nagrody. DeYoung stwierdził więc, że te części mózgu powinny być większe u ekstrawertyków. Istotnie tak wykazały badania.
Ponadto odnaleziono również powiązania pomiędzy sumiennością, ugodowością i neurotyzmem, a tymi częściami mózgu, które pozwalają nam zrozumieć emocje, intencje i stan psychiczny innych. Jedynie dla otwartości nie odnaleziono jasnych powiązań z wielkością poszczególnych części mózgu.
DeYoung podkreśla jednak, że to nie oznacza, iż osobowość jest już ukształtowana od urodzenia. Mózg rośnie i zmienia swój kształt. Doświadczenia wpływają na zmianę tego kształtu podczas rozwoju, a te zmiany mogą wpłynąć na zmianę osobowości.
Wyniki badań zostały opublikowane w "Psychological Science".