Naukowcy wyjaśniają jak powstają wspomnienia

Prawie każdy z nas ma jakieś szczególnie miłe wspomnienia z dzieciństwa - babcię która piekła ciasteczka, ich zapach i jej głos kiedy nam podawała. W najnowszym specjalnym numerze czasopisma "Scientific American Mind" naukowcy z USA opisują jak powstają nowe i jak przypominamy sobie stare wspomnienia.

Anthony Greene autor jednej z prac poświęconych tajemnicom ludzkiej pamięci tak opisuje ten fenomen "Pamięć nie jest przechowalnią ani archiwum, to raczej sieć połączeń, które wiążą ze sobą różne odczucia i działania w spójny logiczny całokształt doświadczeń. Nowe doświadczenia mogą wzbogacać lub zmieniać nasze wspomnienia, a wiedza na temat działania mechanizmów pamięci może nam pomóc w efektywnej nauce. Na przykład uczenie dzieci na pamięć, jest mało skuteczne, lepiej tworzyć skojarzenia nowych informacji, z tym co dziecko już wie"

Przywoływanie starych wspomnień jest ważną częścią naszego życia. Zdaniem naukowców nostalgiczne wspominanie przeszłości pomaga nam zapewnić dobre samopoczucie emocjonalne i wzmacniać więzi towarzyskie.

Źródło: psychologia.net.pl

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-07-16
Komentarze
Polityka Prywatności