Widok mięsa nie wyzwala w nas agresji, jak uprzednio sądzono - donoszą naukowcy.
"Zainspirowały mnie badania nad agresją, które pokazywały, że wystarczy widok związanego z nią przedmiotu, takiego jak broń, aby ktoś był bardziej skłonny do agresywnych zachowań. Chciałem się dowiedzieć, czy możemy reagować agresywnie na pewne bodźce, istniejące w naszym środowisku, nie z powodu skojarzeń, jakie wywołują, ale ze względu na wrodzone predyspozycje. Chciałem wiedzieć, czy widok mięsa wystarczy, aby sprowokować agresywne zachowanie" - powiedział Kachanoff.
Teoria wskazująca, że mięso może wywołać agresywne zachowania ma sens, jeśli rozpatrujemy ją w kontekście naszych przodków, którym mogło to pomóc w polowaniach i ochronie zdobytych zasobów mięsa. Kachanoff sądził, że u ludzi wrodzona predyspozycja do agresywnego reagowania na mięso mogła ewoluować. W celu sprawdzenia swojej teorii przeprowadził badanie, w którym udział wzięło 82 uczestników.
Psycholodzy ewolucyjni wierzą, że takie badania pomogą przyjrzeć się wrodzonym instynktom, w celu lepszego zrozumienia społecznych trendów i zachowań jednostki. Badanie Kachanoffa jest istotne pod tym względem, że przygląda się sposobom, w jaki czynniki naturalne mogą wpływać na społeczeństwo.