Jak informuje "The Journal of Media Psychology" to, że spada czytelnictwo gazet w ostatnich latach nie ma związku ze sposobem pisania - tak jest przynajmniej w przypadku kobiet. Raczej chodzi o kwestie tematyczne.
Gazetowe doniesienia mogą mieć narrację chronologiczną, koncentrującą się raczej na opowieści niż na faktach - lub też strukturę "odwróconej piramidy" (najważniejsze informacje zawsze na początku, później coraz mniej ważne).
Naukowcy oceniali czas reakcji czytającej osoby na bodźce - na przykład dźwięk brzęczyka. Okazało się, że mężczyźni reagowali szybciej, czytając teksty o strukturze odwróconej piramidy, a wolniej - przy tekstach z narracją chronologiczną. Można to tłumaczyć na dwa sposoby - albo mężczyźni bardziej angażują się w opowieści z chronologiczną narracją, albo też łatwiej im czytać te o strukturze odwróconej piramidy.
Czas reakcji kobiet był podobny przy wiadomościach obu rodzajów i dłuższy niż w przypadku mężczyzn.
Jak twierdzi biorąca udział w badaniach Miglena Sternadori, przyczyną spadku czytelnictwa wśród kobiet może być mniejsze zainteresowanie ulubioną tematyką mediów - zbrodniami i opowieściami o negatywnej wymowie.(PAP)