Zachowania wyssane z mlekiem matki

Jak twierdzą naukowcy, dzieci, które w dzieciństwie były karmione mlekiem matki, rzadziej wykazują objawy zaburzeń zachowania.

W badaniu, które pomogło naukowcom z Wielkiej Brytanii wysnuć takie wnioski wzięło udział 9,5 tysiąca matek z dziećmi urodzonymi w latach 2000-2001.

Po zestawieniu informacji na temat okresu karmienia piersią z wynikami kwestionariuszy dotyczących problemów wychowawczych, które były wypełniane przez rodziców pięć lat później, badacze zaobserwowali, że dzieci karmione piersią przez co najmniej cztery miesiące rzadziej miały problemy z zachowaniem (6 proc.) niż dzieci karmione butelką (16 proc.). Zależność utrzymywała się po uwzględnieniu innych czynników, jak status społeczno-ekonomiczny czy profil psychologiczny rodziców.

Zdaniem autorów badań, mniejsze prawdopodobieństwo problemów wychowawczych należy dopisać do długiej listy korzyści płynących z karmienia piersią, na której znajdują się już m.in. lepsza odporność dziecka i mniejsze ryzyko raka piersi u matki.

"Nie mamy na myśli tylko rozrabiających i krnąbrnych pięciolatków. U dzieci tych może występować także nadmierna nerwowość, lęki czy nieumiejętność nawiązania kontaktu z rówieśnikami i zabawy w grupie" - zauważa Quigley.

Mleko matki zawiera duże ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, hormonów i innych składników ważnych dla rozwoju mózgu i całego układu nerwowego, to może być przyczyną tych różnic.

Z psychologicznego punktu widzenia karmienie piersią prowadzi z kolei do wytworzenia silniejszej więzi pomiędzy matką i dzieckiem, a także sprzyja późniejszemu nawiązywaniu relacji międzyludzkich.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-05-11
Komentarze
Polityka Prywatności