Gry lekarstwem na stres

Żołnierze, którzy wracają z trudnych misji wojennych, mogą szukać ukojenia w rzeczywistości wirtualnej - podaje "Journal of Clinical Psychology in Medical Settings".

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zespół zaburzeń psychicznych, który powstaje na skutek bardzo silnego negatywnego przeżycia (na przykład gwałtu, agresywnego napadu, walki frontowej, katastrof komunikacyjnych, bombardowań, tortur). Największą grupę chorych stanowią weterani wojenni.

Cierpiącemu na PTSD wciąż przypominają się traumatyczne przeżycia, ma koszmarne sny, problemy z zasypianiem, trudności z koncentracją, ma wybuchy gniewu i złości. Leczenie polega najczęściej na psychoterapii, do której jednak weterani mogą odnosić się nieufnie, ponieważ uważają kontakty z psychoterapeutą za stygmatyzujące.

Rezultaty kliniczne badań Alberta Rizzo z University of Southern California, który postanowił zastosować alternatywne metody, są zachęcające - nawet u 80 proc. poddanych terapii udaje się zmniejszyć lęk i uniknąć depresji. Wielu pacjentów twierdzi, że lepiej funkcjonują w codziennym życiu co najmniej przez trzy kolejne miesiące.

Naukowcy prowadzą także badania nad innymi podobnymi aplikacjami, na przykład poprawiającymi odporność na stres czy ułatwiającymi wychwytywanie żołnierzy, którzy potrzebują dalszej terapii - albo są już gotowi wrócić na pole walki.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-05-18
Komentarze
Polityka Prywatności