Żołnierze, którzy wracają z trudnych misji wojennych, mogą szukać ukojenia w rzeczywistości wirtualnej - podaje "Journal of Clinical Psychology in Medical Settings".
Cierpiącemu na PTSD wciąż przypominają się traumatyczne przeżycia, ma koszmarne sny, problemy z zasypianiem, trudności z koncentracją, ma wybuchy gniewu i złości. Leczenie polega najczęściej na psychoterapii, do której jednak weterani mogą odnosić się nieufnie, ponieważ uważają kontakty z psychoterapeutą za stygmatyzujące.
Rezultaty kliniczne badań Alberta Rizzo z University of Southern California, który postanowił zastosować alternatywne metody, są zachęcające - nawet u 80 proc. poddanych terapii udaje się zmniejszyć lęk i uniknąć depresji. Wielu pacjentów twierdzi, że lepiej funkcjonują w codziennym życiu co najmniej przez trzy kolejne miesiące.
Naukowcy prowadzą także badania nad innymi podobnymi aplikacjami, na przykład poprawiającymi odporność na stres czy ułatwiającymi wychwytywanie żołnierzy, którzy potrzebują dalszej terapii - albo są już gotowi wrócić na pole walki.(PAP)