Przeciw stadionowej agresji

Jak twierdzi dr Konrad Maj - psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej - zmiana kultury kibicowania wymaga czasu, a z agresją trzeba walczyć przez edukację.

Jakie działania mogą pozytywnie wpłynąć na zachowania kibiców? Zdaniem dr. Konrada Maja, który prowadził badania na temat psychologii chuligaństwa stadionowego więcej zabawy na stadionie, brak agresji na murawie oraz edukacja.

Pewne restrykcje rzeczywiście mogą ograniczyć chuligaństwo na stadionach czy wokół nich. Dobrym rozwiązaniem zdaniem badacza, jest np. proponowany w ustawie, nad którą pracuje Sejm, nacisk na monitoring i identyfikację kibiców. Metody te, stosowane w wielu krajach Europy, sprawiają, że kibice rzeczywiście są mniej skłonni do wszczynania zamieszek i burd, bo czują się mniej anonimowi.

Ważne jest wprowadzanie na stadion pozytywnych emocji. Sugeruje, że mecze należałoby raczej uczynić zabawą, karnawałem czy piknikiem, podczas gdy teraz na meczach panuje nastrój walki, który pobudza agresję. "Oprawa meczu ma cechy rytuału wojennego" - zwraca uwagę psycholog i jako przykład podaje obecne na meczu przyśpiewki, flagi, a także pojawiające się często na stadionie słowa: "walka", "starcie", "pokonać", czy "strzał". Zdaniem eksperta ze stadionów należało by wyeliminować agresywne okrzyki, które od agresji werbalnej mogą prowadzić do przemocy fizycznej, np. po meczu. (PAP)

Foto: ruchchorzow.com.pl


ostatnia zmiana: 2011-06-13
Komentarze
Polityka Prywatności