Co sprzyja przestępczości?

Te nastolatki, które mają w sobie poczucie szczęścia, rzadziej angażują się w działalność przestępczą, niż ich przygnębieni rówieśnicy. Rzadziej też sięgają po używki - zaobserwowali naukowcy z USA.

Socjolog prof. Bill McCarthy'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, wspólnie ze swoją koleżanką Teresą Casey przeanalizował dane zebrane w latach 1995-1996 wśród blisko 15 tys. uczniów w wieku 12-15 lat, którzy brali udział w Narodowym Długofalowym Badaniu Zdrowia Nastolatków.

Prawie 30%  przyznało się do popełnienia w ostatnim czasie przynajmniej jednego przestępstwa, a blisko 20 proc. do zażywania co najmniej jednej nielegalnej substancji. Badacze odnieśli te informacje do ocenianego subiektywnie przez młodzież szczęścia i dobrego samopoczucia.

Jak wynika z badań, nastolatki, które czuły się bardziej szczęśliwe rzadziej angażowały się w działalność przestępczą i rzadziej stosowały nielegalne substancje niż ich rówieśnicy przeżywający nastroje depresyjne.

Znaczenie miały również zmiany tych emocji obserwowane w okresie badań. Nastolatki, u których w ciągu roku zmniejszyło się poczucie szczęścia lub nasiliły się objawy depresji częściej popełniały przestępstwa lub zażywały narkotyki.

Programy i metody wychowawcze zwiększające poczucie szczęścia u dzieci i młodzieży mogą w istotnym stopniu przeciwdziałać przestępczości i zażywaniu narkotyków wśród młodocianych.

Źródłem dobrego samopoczucia i pozytywnych emocji mogą być np. silne więzi z innymi, poczucie własnej wartości oraz nabywanie umiejętności intelektualnych i zachowań cenionych w społeczeństwie - tłumaczą badacze. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-08-23
Komentarze
Polityka Prywatności