Polacy i psychoterapia

Millward Brown SMG/KRC na zlecenie HBO przeprowadziło badania wśród Polaków, jak oceniają psychoterapię, jako formę rozwiązywania problemów. Aż 80% badanych uważa, że jest ona pomocna.

- "Przyznaję, że ten wynik badania bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, nie spodziewałam się takiego poziomu rozwoju świadomości Polaków na temat psychoterapii." - mówi psychoterapeutka, Jagna Ambroziak.

Niemal połowa Polaków twierdzi, że w naszym społeczeństwie zarówno kobietom, jak i mężczyznom jest równie łatwo mówić o problemach lub słabościach. Co więcej, mężczyzna mówiący otwarcie o swoich uczuciach wzbudza pozytywne skojarzenia zdecydowanie częściej u kobiet. Najczęściej kojarzy się ze szczerością, otwartością i bezpośredniością.

U mężczyzn mężczyzna mówiący otwarcie o słabościach i problemach częściej wzbudza emocje negatywne jako mężczyzna słaby psychicznie lub określany pogardliwie jako np. mięczak. Ponadto aż 40% Polaków, którzy słyszeli o psychoterapii, wskazuje na kobiety jako te, które chętniej z niej korzystają.

- "Z moich zawodowych obserwacji wynika, że zaczyna się rzeczywiście zamazywać widoczna kiedyś różnica między kobietami a mężczyznami w ujawnianiu swoich bolączek. Najlepiej dowodzi tego zmiana, jaka dokonała się w ostatnich 10 latach w gabinetach psychoterapeutycznych. Kiedyś odwiedzały je w zdecydowanej większości kobiety, teraz na fotelu pacjenta siadają coraz częściej mężczyźni" - zauważa Jagna Ambroziak.

Jakie powody korzystania z psychoterapii wskazują Polacy? Najczęściej są to problemy z samooceną i akceptacją samego siebie (78%). Kolejne to kryzys i problemy w związku/małżeństwie (74%), trudne, przełomowe momenty w życiu (73%), trudne sytuacje z własnego dzieciństwa/ relacje z własnymi rodzicami (73%), problemy z własnymi dziećmi (65%), problemy w relacjach z innymi ludźmi (64%), uczucie wypalenia zawodowego (62%), zdrada (61%) czy problemy wieku dorastania/wchodzenia w dorosłość (59%).

Źródło: psychologia.net.pl

ostatnia zmiana: 2011-10-19
Komentarze
Polityka Prywatności