Wsparcie drugiej osoby pomoże Ci w dotrzymaniu noworcznych postanowień
Każdego roku tworzymy własną, indywidualną listę noworocznych postanowień. Zazwyczaj jednak trudno Nam ich dotrzymać. Z brytyjskich badań wynika, że wsparcie drugiej osoby oraz przemyślana strategia zwiększa szansę na realizację obietnic.
Z badań wynika, że dokładne planowanie swoich działań – czyli kiedy, gdzie i w jaki sposób będziemy postępować - zwiększa prawdopodobieństwo wprowadzenia pożądanych zmian w zachowaniu.
Autorzy najnowszej pracy, planowanie to nazywają „wdrażaniem zamiarów”.
„Wiemy już, że ten rodzaj planowania może być naprawdę skuteczny. Ustalasz pewne wskazówki, które będą pobudzały cię do pożądanych zachowań – np. jeśli w poniedziałek pójdę pieszo do pracy, to w drodze powrotnej do domu będę biegł, gdy poczuję głód przed obiadem, zjem jabłko a nie batonika" – wyjaśnia prowadzący badania prof. Mark Conner z Uniwersytetu w Leeds.
Obecnie naukowcy zastanawiają się nad metodą wzmocnienia tych prób czynnikiem dodatkowym.
W tym celu, zespół prof. Connera przeprowadził dwa badania wśród ochotników, którzy mieli próbować zwiększyć swoją aktywność fizyczną albo zmniejszyć spożycie pokarmów bogatych w tłuszcz.
Część z nich miała za zadanie realizować te postanowienia na własną rękę; innych poproszono, by robili to wspólnie z drugą osobą; trzecia grupa miała opracować plany „wdrażania zamiarów”; a czwarta miała je stworzyć wspólnie z kimś innym.
Efekty ich działań sprawdzano po 1, 3 i 6 miesiącach.
„Okazało się, że robienie planów z drugą osobą najskuteczniej pomagało badanym w realizacji postanowień.
Udowodniono, że zaangażowanie drugiej osoby w planowanie miało efekty długotrwałe, które były ciągle widoczne po sześciu miesiącach” – komentuje prof. Conner.
Badacz podkreśla, że indywidualne wprowadzanie zmian może oczywiście przynieść efekty, „ale jeszcze lepiej jest mieć u swego boku przyjaciela”, który pomoże zaprojektować i wdrażać skuteczne strategie zmiany swoich zachowań.
Zdaniem specjalisty odkrycie jego zespołu może znaleźć zastosowanie w realizacji różnych kampanii prozdrowotnych organizowanych przez rządy czy resorty zdrowia, takich jak pogramy rzucania palenia, redukcja poziomu otyłości w społeczeństwie i inne. (PAP)
ostatnia zmiana: 2012-01-05