Jak wynika z badań wrocławskiego wydziału SWPS, osoby pracujące w korporacji, zorientowane na działanie są bardziej odporne psychicznie i szybciej podnoszą się po porażce, niż osoby przejawiające problemy z silną wolą i samodyscypliną, czyli zorientowane na stan.
Badanie zostało przeprowadzone przez Katarzynę Cieślik, absolwentkę psychologii SWPS. Przebadała ona 80 pracowników z Wrocławia i Krakowa w wieku 24-40 lat, których staż pracy w korporacji wynosił od 6 miesięcy do 16 lat. Nad badaniem czuwała dr Sybilla Blaszczyk-Schiep z Katedry Psychologii Klinicznej, Zdrowia i Rehabilitacji SWPS we Wrocławiu. Celem badania było sprawdzenie jak osoby zaabsorbowane pracą dają sobie radę z różnymi emocjami towarzyszącymi wykonywaniu zawodowych obowiązków, kontrolą swojego zachowania w pracy oraz jaki styl osobowości przejawiają.
Wnioski są takie, że osoby zorientowane na działanie i w pełni zaabsorbowane pracą lepiej radzą sobie ze złym nastrojem, brakiem motywacji, przemęczeniem czy poczuciem utraty zainteresowań. Takie osoby potrafią szybciej podnieść się po porażce oraz równie szybko zabrać się z powrotem do pracy i odnieść sukces, w przeciwieństwie do osób nastawionych na stan, które przejawiają tendencje do rozpamiętywania niepowodzenia. Przez to trudniej im zacząć lub doprowadzić do końca rozpoczęte nowe zamiary i działania.
Osoby bardziej wrażliwym na stres, które nadmiernie angażują się w sprawy zawodowe potrzebują wsparcia społecznego oraz treningów kompetencji społecznych, np. treningów asertywności.
Wnioski z badania mogą być również pomocne w procesie rekrutacji i podejmowaniu decyzji o obsadzaniu wolnych stanowisk osobami o różnych predyspozycjach psychicznych, tak aby jak najlepiej wykorzystać potencjał psychiczny i pracowników do rożnych zadań wykonywanych w ramach pracy.
Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym 2011 za pomocą kwestionariuszy na grupie pracowników korporacji, którzy deklarowali, że ich tygodniowy czas pracy wynosi więcej niż 50 godzin.