Sposób na samotność - wyobraźnia

Wyobraźnia sposobem na samotność
Strona www: www.swps.pl/

Badania przeprowadzone przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie dowodzą, że tworzenie przez osoby dorosłe wyobrażonych postaci może wpływać na łagodzenie samotności.

Wyobrażanie sobie dobrego towarzysza obdarzonego nadnaturalną mocą może zmienić sposób postrzegania trudnej sytuacji przez osobę samotną. Może nawet być ochroną przed negatywnymi skutkami traumy.

Psycholog z SWPS w Sopocie, dr Aleksandra Niemyjska sprawdzała, czy można poradzić sobie z samotnością bez realnej obecności drugiej osoby. Do tej pory z obserwacji wynikało, że samotność sprzyja tworzeniu zastępczych więzi, poprzez np. przywiązanie do zwierząt domowych, a także do przedmiotów. Dr Niemyjska postanowiła sprawdzić, czy relacje z postaciami całkowicie wyobrażonymi, inspirowanymi religią, kulturą masową, literaturą i sztuką, mogą także koić ból samotności.

Wśród ponad 400 osób zostało przeprowadzonych pięć badań. Byli to m.in. blogerzy z popularnego portalu internetowego oraz kobiety po traumatycznych doświadczeniach. Poczucie samotności aktywizowano poprzez wspomnienia o takim doświadczeniu, na przykład o porzuceniu.

Oprócz tego badaniom towarzyszyła analiza ponad stu baśni norweskich oraz innuickich, m.in. o księżniczce poszukującej ukochanego, zaczarowanego w niedźwiedzia (król Valemon) i chłopcu, który dzięki groźnej, lecz pomocnej bestii staje się silnym mężczyzną (Kagsagsuk).

Wyniki badań pokazały, że uczucie samotności kształtuje wizerunek osoby, z którą wyobrażono sobie spotkanie. Samotni przypisywali swoim towarzyszom dobre intencje i większą moc nadnaturalną niż badani zadowoleni z własnych relacji społecznych.

Badania przeprowadzone na kobietach po traumatycznych przeżyciach wykazały, że przekonanie o istnieniu postaci boskich obniża poczucie samotności, ochraniając przy tym osoby wierzące przed destrukcyjnymi skutkami traumy. Wyobrażenia mogą sprzyjać dystansowaniu się wobec własnych, konkretnych problemów i przyjmowaniu szerokiego spojrzenia, które uwzględnia dobro innych istot.

Badanie zostało zrealizowane w latach 2010-2012 w ramach pracy doktorskiej pt. "Znaczenie wyobrażeń istot nadnaturalnych w regulowaniu potrzeby przynależności" pod opieką naukową prof. Krystyny Drat-Ruszczak w SWPS w Sopocie.

opublikowano: 2013-03-01
Komentarze
Polityka Prywatności