Prezenter idealny - czyli jaki?
Czy strój prezentera telewizyjnego wpływa na zapamiętywanie przekazywanych informacji? Czy atrakcyjność fizyczna prezenterów i prezenterek zmniejsza uwagę? Wreszcie, czy płeć ma znaczenie w odbiorze przekazywanych treści? Na te pytania postanowiła odpowiedzieć studentka psychologii SWPS.
Anna Brzozowska, studentka psychologii SWPS postanowiła przebadać 80 osób (40 kobiet i 40 mężczyzn) w wieku 20-40 lat z wykształceniem średnim i wyższym, reprezentujących różne zawody. Celem badania była próba odpowiedzi na pytania, czy płeć, atrakcyjność fizyczna, kolor
ubioru prezentera i prezenterki mają wpływ na zapamiętywanie komunikatów
w programach informacyjnych.
Z badań wynikło, że intensywne kolory
ubrań osób prowadzących program telewizyjny mogą być przeszkodą w skupianiu się na przekazywanych treściach i obrazach. Na przykład, czerwony strój prezentera i prezenterki przykuwał uwagę widza, tym samym osłabiając proces zapamiętywania komunikatu. Badani,
zarówno kobiety, jak i mężczyźni, przyswajali znacznie więcej
informacji, gdy w nagranym materiale występowała prezenterka ubrana w
granatowy strój lub prezenter mający na sobie czarną marynarką.
Również płeć prowadzącego program wpływa na zapamiętywanie treści, jednak taka zależność występuje jedynie u kobiet. Zapamiętują one więcej informacji, gdy nadawcą komunikatu jest mężczyzna. Jeśli chodzi o atrakcyjność fizyczną prezenterów, to lepiej odbierane są osoby atrakcyjne (czy to z powodu wyglądu fizycznego, czy cech osobowości). Przekaz wychodzący od takich osób jest skuteczniejszy i bardziej ciekawy, skłaniający do zapamiętywania.
– Wyniki badania mogą być cenne dla producentów, nadawców i samych
dziennikarzy telewizyjnych. Wskazują bowiem na cechy poszczególnych "składników" programu, które zwiększają jego wartość informacyjną.
Prezenter jest jednym z takich czynników, i co pokazują wyniki badań,
nie pozostaje bez wpływu na siłę oddziaływania przekazu – podsumowuje
autorka badania.
opublikowano: 2013-06-13