Rozwód jest w pierwszej trójce najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Zmienia życie na zawsze. Ale czy może powodować depresję?
Może. Ale są też dobre wiadomości. Porozwodowa depresja jest zauważalna u osób, które wcześniej miały już napady stany depresyjne. Choroba dotyka aż 60 procent takich rozwodników. Takie właśnie wnioski z badań opublikowano ostatnio w Clinical Psychological Science, branżowym czasopiśmie Towarzystwa Nauk Psychologicznych.
„Rozwód jest jednoznaczny z długotrwałym narażeniem na stres, a to może stać się przyczyną depresji” tłumaczy szef badań David Sbarra. Ale nie każdy rozwód musi kończyć się depresją. Dlatego Sbarra i jego koledzy szukali innych czynników w rozwodzie, które mogą ją powodować, jak wzrastająca wrogość, zachowania neurotyczne. Czy one też mogą się przyczyniać?
Jak twierdzą naukowcy, takie badania pozwalają obalić teorię, że ludzie dzielnie i odpornie zniosą wszystko. To też doskonała możliwość na przewidzenie, czy rozwód przyniesie epizod depresyjny czy nie.