Sumienni ludzie cieszą się lepszym zdrowiem

Dobrze przykładacie się do swoich obowiązków? Czy może jednak robicie wszystko po przysłowiowych łebkach? Lepiej pracować sumiennie. Jak się okazuje, staranność może przełożyć się na nasze zdrowie.

Wysoka sumienność, jeden z wymiarów osobowości na popularnej skali „wielkiej piątki”, stanowi najlepszą gwarancję dobrego zdrowia w przyszłości – informuje „Journal of Personality and Social Psychology”.

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego doszli do wniosku, że osoby, które w wieku 26 lat osiągały najwyższe wyniki na skali sumienności w kwestionariuszu osobowości w wieku 38 lat mogły pochwalić się lepszym stanem zdrowotnym niż badani mieszczący się w dolnej granicy skali.

"U 45 proc. spośród osób najmniej sumiennych rozwinęły się różne problemy zdrowotne do momentu ukończenia 38 lat, tymczasem u osób z grupy o dużej sumienności problemy takie pojawiły się tylko u 18 proc. Osoby o niskiej sumienności częściej miały nadwagę, wysoki poziom cholesterolu i stanu zapalnego, nadciśnienie oraz zapalenia dziąseł" – mówi Salomon Israel z Duke University (USA).

Badacze przypuszczają, że osoby sumienne cieszą się dobrą kondycją fizyczną, bo zazwyczaj prowadzą zdrowy tryb życia: są aktywne, zdrowo się odżywiają i przejawiają wysoki stopień samokontroli, dzięki czemu rzadko sięgają po używki.

Niektóre wyniki badania były zaskoczeniem dla naukowców, bo okazało się, że osoby cechujące się wysoką neurotycznością nie chorowały więcej niż pozostałe, choć wiele teorii mówi o tym, że neurotyczność, powiązana z uczuciem stresu i niepokoju, z reguły prowadzi do pogorszenia stanu zdrowotnego.

Autorzy przekonują, że lekarze pierwszego kontaktu powinni rutynowo stosować kwestionariusze osobowości u swoich pacjentów w celu określenia ryzyka pogorszenia stanu zdrowia w przyszłości i zastosowania leczenia prewencyjnego.

W niniejszym badaniu wykorzystano popularny kwestionariusz osobowości oparty na pięcioczynnikowym modelu. Uwzględnia on takie charakterystyki człowieka, jak: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.


ostatnia zmiana: 2014-03-16
Komentarze
 
Polityka Prywatności