Kobiety - głos bardziej seksowny, mężczyźni bardziej pewny siebie

Kobiety, jak i mężczyźni potrafią brzmieć bardziej inteligentnie i władczo, ale tylko kobiety umieją zmieniać głos na bardziej seksowny, a mężczyźni na bardziej pewny siebie. Naukowcy z Allbright College uważają, że ludzie posiadają zdolność do intencjonalnego modyfikowania barwy głosu w zależności od wymogów sytuacji, ale między nimi występują w tym zakresie różnice międzypłciowe, które można tłumaczyć w kontekście kulturowym i ewolucyjnym.

Naukowcy poprosili osoby badane (20 mężczyzn i 20 kobiet) o dostarczenie nagrań swojego głosu brzmiącego normalnie, seksownie, inteligentnie, pewnie, bądź władczo podczas odliczania od 1 do 10. Zadaniem pozostałych uczestników była ocena każdego nagrania pod względem określonej cechy.

Okazało się, że kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z przekształcaniem swojego głosu tak, aby brzmiał on bardziej seksownie. W tym celu zniżają ton, mówią wolniej i starają się brzmieć bardziej chrapliwie. Mężczyźni także zaczynają mówić wolniej, ale nie wpływa to znacząco na podniesienie atrakcyjności głosu.

Naukowcy wyjaśniają, że umiejętność mówienia w seksowny sposób ułatwia kobietom znalezienie partnera, gdyż podnosi ich atrakcyjność w oczach mężczyzn i pomaga pokonać rywalki. Kobiety zdają sobie sprawę z tego, jaką wagę mężczyźni przywiązują do atrakcyjności potencjalnej partnerki i mają nadzieję, iż atrakcyjny głos zostanie skojarzony z atrakcyjnością fizyczną, choć, jak twierdzi współautorka badania Susan Hughes, paradoksalnie mężczyźni preferują kobiety o wyższych głosach.

Z badania wynika ponadto, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni potrafią brzmieć bardziej inteligentnie, ale tylko mężczyźni głosem wyrażają pewność siebie – co ciekawe, dostrzeganą tylko przez kobiety.

Badacze tłumaczą, że z punktu widzenia ewolucji mężczyźni powinni umieć komunikować swoją pewność siebie, a kobiety ją dostrzegać, bo pewność siebie często stanowi wyznacznik przyszłych sukcesów finansowych i osobistych – czynników stanowiących dużą wartość dla kobiety szukającej potencjalnego partnera.

Okazało się też, że wszystkie badane osoby potrafią brzmieć bardziej władczo, co zaskoczyło badaczy, bo zazwyczaj uznaje się, że okazywanie dominacji to działka przypisana mężczyznom. Naukowcy przypuszczają, że może być to konsekwencją ostatnich zmian kulturowych. Kobiety coraz częściej wchodzą w role tradycyjnie zarezerwowane dla mężczyzn, stają się liderami – muszą więc nauczyć się manipulować barwą głosu tak, by zapewnić sobie posłuch u podwładnych:)


ostatnia zmiana: 2014-04-18
Komentarze
 
Polityka Prywatności