Badania nad właściwościami ludzkiego mózgu, jego możliwościami i zależnościami pomiędzy poszczególnymi umiejętnościami, kompetencjami są zaskakujące. Prof. Boaz Keysar z University of Chicago uważa, że kluczową umiejętnością pozwalającą na ponadprzeciętny rozwój pozostałych kompetencji w obszarze rozwoju osobistego jest znajomość języka. To ona determinuje pochodne umiejętności logicznego myślenia, podejmowania decyzji, wyzwań, radzenia sobie ze stresem i przyswajaniem nowej wiedzy.
Władanie wieloma różnymi językami to również przepustka do świata który jest globalną wioską, to możliwość poznawania ludzi z każdego zakątka globu, nawiązywania współpracy zawodowej, relacji towarzyskich, poznawania dalekich krajów, rozmaitych kultur. Osoby znające wiele języków nie obawiają się nowości, są elastyczne i ciekawe świata, a to duża zaleta tak na rynku pracy jak i na tle społeczeństwa. Różnice w radzeniu sobie z przeciwnościami losu widoczne są już u kilkulatków dwujęzycznych, które wyróżniają się na tle swej grupy wiekowej dzieci jednojęzycznych, a zwłaszcza dzieci z deficytami w obszarze rozwoju mowy.
Każdy chce być lepszym a dążenie do ideału leży w naturze każdego człowieka, rozpoczynając od doskonalenia języka, języków obcych sukcesy mamy gwarantowane. Jako, ze na naukę nigdy nie jest za późno warto się uczyć i czerpać korzyści z nauki języków, które są widoczne nie tylko w sferze komunikacji i w środowisku międzynarodowym ale w osobowości. Jak dowodzą badania rynku wynagrodzeń (2007-Internetowe Badania Wynagrodzeń) osoby znające język obcy mają szansę zarobić w Polsce o niemal jedną treścią więcej, zaś ci którzy władają kilkoma językami obcymi nawet kilkukrotnie więcej.
Wg. Sprachcaffe "dwujęzyczność to gimnastyka dla mózgu", dzięki niej mózg działa wielozadaniowo, potrafi wykonywać różne zadania w tym samym czasie, pamięta o wiele więcej niżeli umysł osoby nie znającej żadnego z języków. Kompetencje językowe stymulują mózg do poznawania, gromadzenia i przetwarzania wiedzy, co za tym idzie osoby znające języki uchodzą za bardziej kreatywne, szybko i łatwo adaptujące się do zmiennych, całkowicie nowych warunków. W grupie uczniów i studentów wielojęzyczni osiągają lepsze wyniki w nauce, a później sukcesy zawodowe. W czasach kiedy kluczowa dla rozwoju i funkcjonowania do należytym poziomie, standardzie życia jest samodzielność i samodecydowanie, podejmowanie właściwych wyborów, nauka języka jest niezmiernie przydatna w kształtowaniu harmonijnej osobowości człowieka XXI wieku.
Artykuł na podstawie 30 letniego doświadczenia w nauczaniu języków obcych w Sprachcaffe i badań naukowych przeprowadzonych na University of Chicago.
Polecamy również tekst "Jak nauczyć się języka bez wyrzeczeń?" dla osób uczących się języka obcego.