32% zabójstw z motywów rodzinnych

32 proc. zabójstw w 2006 r. dokonano na tle nieporozumień rodzinnych; 12 proc. Polaków zostało przynajmniej raz uderzonych przez partnera lub współmałżonka, a 22 proc. badanych przyznaje, że bije lub biło swoje dzieci - stwierdza raport z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2006 r.

W 2006 r. odnotowano ogółem 816 zabójstw, z czego motyw rodzinny stwierdzono w 261 przypadkach. "Zabójstwa o motywie rodzinnym od lat stanowią znaczący procent ogółu tych zdarzeń, o ile jednak do 2003 r. odsetek ten wynosił około 26 proc., o tyle w latach kolejnych ich udział procentowy wśród wszystkich zabójstw rósł i w 2006 r. wyniósł już 31,99 proc." - napisano w sprawozdaniu, które rząd przekazał Sejmowi.

Raport stwierdza ponadto, że 63 proc. badanych przyznaje, iż w dzieciństwie byli karani klapsami, a 38 proc., że byli bici pasem lub innym przedmiotem; co czwarty pacjent lecznictwa odwykowego przyznaje się natomiast do stosowania przemocy wobec dzieci w czasie choroby alkoholowej.

Ze sprawozdania można się także dowiedzieć, że w całej Polsce istnieje ponad 1700 instytucji pomagających ofiarom przemocy, w tym 1 tys. 444 placówek prowadzonych przez gminy oraz 329 prowadzonych przez powiaty. Wśród instytucji prowadzonych przez gminy zdecydowaną większość stanowią punkty konsultacyjne (81 proc.), 10 proc. to ośrodki wsparcia, pozostałe to ośrodki interwencji kryzysowej. W powiatach zdecydowaną większość stanowią ośrodki interwencji kryzysowej (72 proc.), dalej ośrodki wsparcia (12 proc.) oraz specjalistyczne ośrodki wsparcia (10 proc.).

Z pomocy wszystkich instytucji prowadzonych przez gminy skorzystało w 2006 r. prawie 85 tys. osób, w powiatach zaś prawie 40 tys. osób.

Wśród działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które podjęły poszczególne resorty i instytucje państwowe, w 2006 r. sprawozdanie wymienia m.in. program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole" - wdrażany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a ponadto prace nad projektami ustaw mającymi zwiększyć ochronę świadków i ofiar przemocy w rodzinie oraz zmierzającymi do wykonania orzeczeń eksmisyjnych wobec sprawców przemocy w rodzinie, które prowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Istotnym elementem ochrony ofiar przemocy w rodzinie ma być też opracowywany obecnie projekt "Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw". Ponadto w wielu jednostkach policji kontynuowano w 2006 r. działania na rzecz ofiar przestępstw oraz realizację założeń "Polskiej Karty Praw Ofiar".

Z kolei Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadziła m.in. zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci ofiar przemocy w rodzinie.

Raport wymienia też np. monitoringi mediów, jakie przeprowadzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wynika z nich, iż telewizje często zaniżają kategorie wiekowe programów, przez co na godziny wcześniejsze przesuwane są audycje, które - prawidłowo zakwalifikowane - powinny być nadawane najwcześniej po godz. 20 (z kwalifikacją "od lat 16"). "Nasuwa to podejrzenie o świadomą manipulację systemem klasyfikacyjnym, dokonywaną kosztem zdrowia psychicznego i moralnego małoletnich widzów" - zapisano w sprawozdaniu.

Za "bardzo niepokojący sygnał" autorzy raportu uznają też wniosek KRRiT, że bardzo uboga jest oferta mediów, jeśli chodzi o programy dla starszych dzieci (12-16 lat) i jest całkowity brak audycji przeznaczonych dla dorastającej młodzieży (16-18 lat).

Wśród podstawowych celów, jakie wyznacza Krajowy Program na najbliższe lata, są m.in.: rozszerzenie zakresu działania Ogólnopolskiego Telefonu Niebieska Linia, zwiększenie liczby instytucji, zwłaszcza specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, i umożliwienie wszystkim sprawcom przemocy w rodzinie przystąpienia do uczestnictwa w programach korekcyjno - edukacyjnych. W 2007 r. w ramach programu mają też być przeprowadzone ogólnopolskie badania na temat zjawiska przemocy w rodzinie.

Raport z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie obejmuje okres od 25 września (wtedy wdrożono Program) do 31 grudnia 2006 r. (wraz z niektórymi zdarzeniami z roku 2007). Raport przygotowano w oparciu o sprawozdania wojewodów oraz poszczególnych resortów, zaś w części dotyczącej danych na temat skali zjawiska przemocy w rodzinie raport bazuje na danych opracowanych przez Komendę Główną Policji, Centrum Badania Opinii Społecznej, Fundację Dzieci Niczyje oraz Instytut Psychologii Zdrowia.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

Komentarze
Polityka Prywatności