Jak wygląda reklama proszku do prania?

Jednym z elementów decydujących o powodzeniu kampanii promocyjnej jest wywołanie takich skojarzeń, które na długi czas utkwią w pamięci. Zdaniem praktyków reklamy z Wielkiej Brytanii, klienci dokonując zakupu starają się podejmować racjonalne decyzje przy możliwie krótkotrwałym i nieangażującym wysiłku umysłowym. Umożliwiają to zapamiętane hasła reklamowe i skojarzenia z nimi.

Jednak, aby zrozumieć związek miedzy pamięcią i reklamą, konieczne są badania mechanizmów pamięci. Wykorzystując dotychczasową wiedzę teoretycy reklamy opracowali modele oddziaływania reklam, m.in. model MAC (Memory-Affect- Cognition), polegający na łączeniu informacji zawartych w pamięci (Memory) z mechanizmami reakcji afektywnej )Affect) - w uproszczeniu: gdy mogę, to robię to, co wydaje mi się słuszne, bez głębokiego namysłu, lub w razie komplikacji (np. braku znanego produktu w sklepie) z analizowaniem i świadomym wypracowaniem decyzji (Cognition).

Profesor Andrzej Falkowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zwraca uwagę, że w zjawisku zapamiętywania określonych informacji reklamowych ważnym elementem jest podobieństwo haseł reklamowych.

"Slogan jest jednym z kluczowych elementów reklamy - zauważa profesor Falkowski - określa on istotę promowanej marki w taki sposób, by była ona jak najlepiej zapamiętana i zarazem wyróżniała ją wśród konkurencyjnych produktów". Profesor SWPS podkreśla, że slogan odpowiada za przywoływanie reklamy i związanej z nią marki z pamięci do świadomości obserwatora oraz uruchamia jego wyobraźnię.

Okazuje się jednak, że skuteczność oddziaływania hasła reklamowego zależy od stopnia dopasowania sloganu do wizerunku danej marki, a zarazem od kontrastu, określonego jego cechami, z wizerunkiem innych marek.

"Mówiąc inaczej, slogan musi być wyjątkowy, ale zarazem musi być podobny do innych haseł reklamowych produktów z tej samej grupy - uważa naukowiec. - W innym przypadku informacja werbalna można zniekształcić wcześniej poznane i zapamiętane cechy produktu i w efekcie niszczyć wizerunek marki."

Badania pokazują, że skuteczność kampanii reklamowych zależy od stopnia podobieństwa haseł reklamowych. Dlatego nie dziwmy się, że reklama nowego proszku do prania, chociaż nowa, to jednak jest podobna do wcześniejszych reklam proszków do prania.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

Komentarze
Polityka Prywatności