Praca ze zwierzętami gospodarskimi sprzyja zdrowiu

Czas spędzony na wsi (farmie)ze zwierzętami pomaga pacjentom chorym psychicznie - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Clinical Practice and Epidemiology in Mental Health".

Bente Berget i Bjarne Braastad z Norwegian University of Life Sciences we współpracy z Řivindem Ekebergiem z University of Oslo odkryli, że terapia z udziałem zwierząt(AAT) gospodarskich pomaga w terapii pacjentów ze schizofrenią, chorobami afektywnymi, stanami lękowymi i zaburzeniami osobowości.

Naukowcy przeanalizowali wpływ takiej terapii na 90 pacjentów chorych psychicznie. Na początku projektu uczestnicy wypełniali ankietę na temat jakości swojego życia, pewności siebie i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Po 12 tygodniach, podczas których pacjenci spędzali 3 godziny dwa razy w tygodniu pracując ze zwierzętami gospodarskimi poproszono ich o wypełnienie tego samego kwestionariusza.

Wyniki wykazały, że taki rodzaj terapii ATT poprawia pewność siebie, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach i ogólną jakość życia pacjentów z długotrwałymi objawami psychiatrycznymi. Poprawa stanu psychicznego chorych utrzymywała się po 6 miesiącach od terapii. Zdaniem autorów pracy potrzebne są dalsze badania potwierdzające korzystny wpływ terapii z udziałem zwierząt gospodarskich na zdrowie pacjentów oraz określenie tych schorzeń psychicznych, w których leczeniu terapia ta jest najskuteczniejsza. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-04-21
Komentarze
Polityka Prywatności