Przyjemne myśli pomagają w walce z nałogiem

Przyjemne myśli mogą pomóc w tłumieniu niepohamowanych pragnień związanych z uzależnieniem - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo "Nature Neuroscience".

Naukowcy z Rutgers University w Newark (stan New Jersey) i z New York University zmierzyli aktywność mózgu 15 ochotnikom podczas, gdy brali oni udział w prostej grze. Na ekranie komputera wyświetlały się karty - bądź w kolorze niebieskim, bądź w żółtym. Jednej grupie uczestników powiedziano, że niebieska karta oznacza nagrodę w wysokości 4 dolarów, a karta żółta nie ma żadnego znaczenia. W drugiej grupie znaczenie kart zamieniono.

Przed pojawieniem się karty na ekranie badani mieli koncentrować się albo na nagrodzie, albo na rzeczy przyjemnej, dającej ukojenie - jak np. błękitny ocean. Naukowcy sprawdzali, jak bardzo podekscytowani są pacjenci przy pomocy elektrod podłączonych do palców ich dłoni. Wiadomo, że u podnieconych osób zmienia się elektryczne przewodnictwo skóry, ze względu na większe wydzielanie potu. Gdy na ekranie wyświetlała się karta, za którą nie płacono 4 dolarów, uczestnicy testu pozostawali bardzo spokojni, bez względu na to, o czym myśleli przed chwilą.

Ale gdy pojawiała się karta "wartościowa", badani koncentrujący się wcześniej na nagrodzie byli bardziej podekscytowani, niż ci, którzy wyobrażali sobie morze, niebo czy inne uspokajające obrazki. Badanie mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazało też, że te przyjemne myśli w pewnym stopniu obniżały aktywność centrum nagrody w mózgu (a dokładnie: struktury o nazwie prążkowie). Badania te sugerują, że taki rodzaj ćwiczeń umysłowych może pomóc osobom uzależnionym - czy to od papierosów, narkotyków, alkoholu, czy od hazardu, ocenia prowadzący badania Mauricio Delgado.

Jednak głód związany z nałogiem może być znacznie trudniej powstrzymać niż chęć wygrania kilku dolarów. Jak komentuje Brian Knutson, neurobiolog ze Stanford University (stan Kalifornia), zarówno w doświadczeniu, jak i w prawdziwym życiu, nie da się całkowicie powstrzymać zachcianek naszego mózgu. "Jeśli to jest takie proste, to dlaczego sięgamy po czekoladę będąc na diecie?" - pyta. Zdaniem Delgado, osoby uzależnione niekoniecznie muszą myśleć o chmurach czy oceanie. Aby technika dawała lepsze rezultaty mogą wyobrażać sobie coś, co jest dla nich cenniejsze, np. związane z rodziną i bliskimi.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-15
Komentarze
Polityka Prywatności