Badanie szczęścia na świecie

Ludzie w większości krajów na świecie są obecnie szczęśliwsi niż kiedyś - wynika z ostatnich badań. Dane z lat 1981-2007 pokazują, że wskaźnik poziomu szczęścia wzrósł w tym okresie w większości społeczeństw - podaje serwis EurekAlert.

"To jest zaskakujące odkrycie" - uważa politolog Ronald Inglehart z University of Michigan. "Powszechnie uważa się, że prawie niemożliwe jest, aby całe społeczeństwo stało się szczęśliwsze" - mówi. Okazuje się, że najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Danii, natomiast Zimbabwe - najmniej.

Mieszkańcy USA znaleźli się na 16. miejscu wśród 52 krajów. Do pierwszej dziesiątki trafiły też kraje takie jak Islandia, Szwajcaria, Holandia i Kanada. Przez 26 lat w ramach projektu World Values Survey (Światowe Badanie Wartości) 350 tys. osobom zadawano pytanie o to, czy są szczęśliwe. Na ich podstawie badacze skonstruowali wskaźnik, który odzwierciedla poziom szczęścia i satysfakcji z życia. "Poprzednie badania sugerowały, że ten poziom jest raczej stabilny" - podkreślił Inglehart.

Badacze uważają, że wpływ na poziom szczęścia mogły mieć wzrost ekonomiczny, demokratyzacja i wzrost tolerancji społecznej. Wszystkie te zmiany sprawiły, że ludzie mają większą możliwość wyboru, co przekłada się na poziom ich zadowolenia. "Wyniki pokazują, że najszczęśliwsze społeczeństwa to te, w których ludzie mogą decydować o swoim życiu" - powiedział Inglehart. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-09-26
Komentarze
Polityka Prywatności