O strachu można zapomnieć

Zablokowanie obecnych na błonach komórkowych receptorów beta adrenergicznych powoduje wymazanie z pamięci przykrych wspomnień - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Badania z użyciem zwierząt wykazały, że wspomnienia związane z lękiem mogą się zmieniać podczas ich przypominania czyli tzw. procesu rekonsolidacji oraz że proces ten można modyfikować przy pomocy blokerów receptorów beta adrenergicznych (receptorów hormonów stresu).

Merel Kindt z Uniwersytetu w Amsterdamie wraz z zespołem przeprowadził badanie z udziałem ochotników, którym pokazywano zdjęcia pająków jednocześnie podając im łagodny wstrząs elektryczny. Eksperyment miał na celu wytworzenie wspomnień lękowych związanych z oglądanymi obrazami. Następnie uczestnikom podawano proranolol (beta bloker stosowany od wielu lat w leczeniu nadciśnienia), lub placebo.

Naukowcy zaobserwowali, że grupa osób, która otrzymała propranolol zdecydowanie mniej bała się oglądając zdjęcia pająków po 24 godzinach, a odpowiedzi lękowej nie dało się przywrócić, co sugeruje, że wspomnienia związane ze strachem zostały całkowicie wymazane.

Autorzy pracy mają nadzieję, że przy pomocy znanych i bezpiecznych leków blokujących receptory beta adrenergiczne można będzie złagodzić lub całkowicie zlikwidować bolesne wspomnienia pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-04
Komentarze
Polityka Prywatności