Psychologia - artykuły

Osoby wierzące mniej się przejmują swoimi błędami, a jednocześnie rzadziej je popełniają - wynika z najnowszych badań, które przeprowadzili naukowcy z Kanady.
Twój maluch grymasi, gdy serwujesz mu warzywa? Jest na to rada - zacznij nadawać marchewkom i pomidorom chwytliwe imiona, jak np. "Marchewka Rentgenowskiego Wzroku" czy "Eksplodujący Pomidor" - radzą amerykańscy naukowcy.
Osoby, które w dzieciństwie uważano za smutne spędzają więcej czasu na zwolnieniu chorobowym - dowodzą badania, opublikowane na łamach "British Journal of Psychiatry".
Dzieci z ADHD śpią krócej niż ich rówieśnicy oraz cierpią na zaburzenia snu w fazie REM - potwierdzają badania opublikowane w piśmie "SLEEP".
Widok osoby, z którą rozmawiamy ułatwia nam zrozumienie jej wypowiedzi aż sześciokrotnie - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "PLoS ONE".
Starość to czas, kiedy pojawia się silna potrzeba rozwijania własnych zainteresowań i integracji społecznej - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy prowadzili badania wśród amerykańskich emerytów. Artykuł na ten temat publikują w "Journal of Consumer Research".
Wiele osób poprawia sobie nastrój, objadając się niezdrowym jedzeniem w fast foodzie czy kupując niepotrzebne przedmioty. W najnowszym numerze "Journal of Consumer Research" naukowcy doradzają, jak łatwo można uniknąć takich sytuacji.
Kiedy mówimy, że czyjeś zachowanie budzi w nas niesmak, stwierdzenie to może być czymś więcej niż tylko metaforą. Fizjologiczna reakcja na niesmaczne potrawy jest podobna do reakcji na złe postępowanie - piszą psycholodzy na łamach "Science".
Podczas dwóch głównych faz snu regiony mózgu odpowiedzialne za powstawanie i przechowywanie pamięci różnie komunikują się ze sobą - zaobserwowali naukowcy z USA podczas badań nad rolą snu w kształtowaniu i utrwalaniu pamięci długotrwałej. Pracę opublikowano na łamach pisma "Neuron".
Wizyta u dentysty jest dla wielu dzieci stresującym przeżyciem. Jednak odpowiednia aranżacja gabinetu stomatologicznego i zastosowanie kilku prostych sztuczek może sprawić, że dzieci nie będą się tak bardzo bały dentysty - informuje "The Journal of Pediatrics".
Czytanie, uczestniczenie w grach czy też korzystanie z komputera przez ludzi w średnim wieku i starszych może zapobiegać problemom z pamięcią - poinformowali naukowcy z USA podczas 61. Spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii w Seattle.
Zablokowanie obecnych na błonach komórkowych receptorów beta adrenergicznych powoduje wymazanie z pamięci przykrych wspomnień - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Dzieci, które gestykulują mają większy zasób słownictwa - dowodzą badania, o których informuje pismo "Science". Grupa psychologów z Uniwersytetu w Chicago ustaliła, że dzieci, których rodzice używają gestów, same zaczynają częściej gestykulować, przez co ich słownictwo wzbogaca się szybciej.
Jak wiadomo pieniądze szczęścia nie dają. A czy daje je to, co możemy za nie kupić? Okazuje się, że tak, ale pod warunkiem, że są to doświadczenia - informuje serwis "EurekAlert!".
Status społeczno-ekonomiczny można poznać nie tylko po samochodzie, mieszkaniu czy markowych ciuchach. Zdradza go również mowa naszego ciała, np. to, jak bardzo angażujemy się w kontakty z innymi ludźmi - uważają badacze z USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności