Podczas dwóch głównych faz snu regiony mózgu odpowiedzialne za powstawanie i przechowywanie pamięci różnie komunikują się ze sobą - zaobserwowali naukowcy z USA podczas badań nad rolą snu w kształtowaniu i utrwalaniu pamięci długotrwałej. Pracę opublikowano na łamach pisma "Neuron".
Wcześniejsze badania sugerują, że dla powstania długotrwałej pamięci niezbędna jest skoordynowana współpraca (aktywacja) hipokampa i kory mózgu, gdzie starsze informacje są magazynowane.
Doktor Athanassios Siapas z California Institute of Technology wraz z kolegami badał aktywność neuronów w hipokampie i korze przedczołowej mózgu u śpiących szczurów. Naukowcy zaobserwowali stałe oddziaływania pomiędzy hipokampem i korą podczas snu wolnofalowego, natomiast kiedy szczury były w fazie snu REM aktywacja kory w odpowiedzi na procesy zachodzące w hipokampie była znacznie zredukowana - regiony prawie nie kontaktowały się ze sobą.
Autorzy pracy podejrzewają, że takie "rozłączenie" hipokampa i kory podczas snu REM może tłumaczyć między innymi dlaczego zapominamy występujące w tej fazie sny. (PAP)