Im lepsze relacje z rodzicami, tym później nastolatek sięga po alkohol

Nastolatkowie mający dobre i silne relacje z rodzicami zaczynają pić alkohol później, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uzależnienia i pojawienia się problemów w nauce - dowodzą badania opublikowane w "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Poprzednie badania wykazały, że im wcześniej nastolatek zaczyna spożywać alkohol, tym większe jest ryzyko wystąpienia powiązanych z tym problemów, takich jak wdawanie się w bójki, trudności w nauce oraz późniejsze problemy w pracy.

Szwajcarscy naukowcy podkreślają, że rodzice mają bardzo duży wpływ na to, czy ich dziecko uchroni się przed tego typu problemami.

"Bardzo ważne są okoliczności, w których nastolatek sięga po raz pierwszy sięga po alkohol i w jaki sposób reagują na to rodzice" - mówi prowadzący badania dr Emmanuel Kuntsche.

W ciągu dwóch lat naukowcy trzykrotnie przeprowadzili ankietę wśród 364 nastolatków. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że nastolatkowie, którzy w pierwszej ankiecie przyznali, że zaczęli spożywać alkohol stosunkowo wcześnie, w momencie przeprowadzenia drugiej ankiety pili więcej, a trzecia ankieta wykazała, że wystąpiły u nich problemy związane ze spożywaniem alkoholu.

Dokładniejsza analiza ujawniła jednak dodatkową zależność - najmniejsze ryzyko wystąpienia problemów alkoholowych zaobserwowano u nastolatków, którzy mieli bardzo dobre relacje z rodzicami.

Dr Kuntsche podkreśla, że rodzice powinni zdać sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma dobra komunikacja z dzieckiem. Nastolatkowie, których rodzice poświęcają im wystarczająco dużo uwagi, szanują ich uczucia i są zawsze otwarci na rozmowę mogą uchronić się w przyszłości przed wieloma problemami.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-05
Komentarze
Polityka Prywatności