Psychologia - artykuły

Dzieci, które śpią zbyt krótko mają podwyższone ryzyko wystąpienia objawów ADHD - ostrzegają Fińscy naukowcy na łamach pisma "Pediatrics".
Nastolatkowie mający dobre i silne relacje z rodzicami zaczynają pić alkohol później, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uzależnienia i pojawienia się problemów w nauce - dowodzą badania opublikowane w "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".
Nawet u osób nie palących nikotyna działa uspokajająco - wykazali naukowcy z Kalifornii. Autorzy pracy opublikowanej właśnie na łamach pisma "Behavioral and Brain Functions" sugerują, że nikotyna zmienia aktywność tych części mózgu, które są zaangażowane w hamowanie negatywnych emocji takich jak złość i agresja.
Specyficzne cechy osobowości mają związek ze zdrowiem w okresie starzenia się oraz z długowiecznością - zaobserwowali naukowcy z USA w badaniach nad potomstwem stulatków. Informację na ten temat podaje pismo "Journal of the American Geriatrics Society".
Zrozumienie perspektywy postrzegania czasu przez nas i innych ludzi może pomóc w lepszym radzeniu sobie z terroryzmem, uzależnieniami, a przede wszystkim w znalezieniu drogi do osobistego szczęścia - powiedział światowej sławy amerykański psycholog prof. Philip Zimbardo.
Ponad połowa Brytyjczyków, pracujących na komputerze, cierpi na napady szału, do których doprowadza ich właśnie używanie komputera - informują w czwartek brytyjskie internetowe portale branżowe.
Dotykanie towaru w sklepie lub wyobrażanie sobie, że jesteśmy jego posiadaczami, sprawia, że łatwiej decydujemy się na kupno - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Journal of Consumer Research".
Terapeuci wciąż jeszcze stosują terapie mające "leczyć" homoseksualizm, choć nie ma żadnych dowodów na to, że ich metody rzeczywiście działają - informuje pismo "BMC Psychiatry".
Brytyjski matematyk wynalazł wzór, który z dokładnością 94 proc. pozwala przewidzieć, czy małżonkowie rozwiodą się, czy spędzą wspólnie życie.
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
Stres związany z pracą policjanta poważnie odbija się na zdrowiu psychicznym stróżów prawa - dowodzą badania, o których informuje "Journal of Criminal Justice and Behavior".
101 najlepszych uczniów z całej Polski - wyłonionych podczas eliminacji - zmierzy się ze sobą podczas wielkiego finału I Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej, który odbędzie się
18 kwietnia 2009 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie.
Reklamy z udziałem zwłaszcza nadzwyczaj pięknych, ponętnych kobiet wcale nie zachęcają do zakupu oferowanych produktów, przeciwnie - odwracają uwagę konsumentów - ustalili włoscy neurolodzy.
Podjęcie decyzji o tym, co przedstawia oglądany przez nas obraz zmienia to, jak go widzimy. Nasz mózg ulega sile sugestii i pozwala nam zobaczyć to, co chcemy zobaczyć - przekonują naukowcy z USA na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature".
Pierwsze wrażenie, opinię na temat nowo poznanych osób wyrabiamy sobie bardzo szybko - decydują minuty i aktywność regionów mózgu zaangażowanych w przetwarzanie informacji emocjonalnych - przekonują Amerykanie na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności