Pomiędzy naszą osobowością a preferencjami politycznymi istnieje silna zależność - przekonują kanadyjscy naukowcy w piśmie "Personality and Social Psychology Bulletin". Liberałami częściej są osoby empatyczne i ceniące sobie równość, konserwatystami natomiast te, które mają wewnętrzną potrzebę zachowania ładu i norm społecznych.
Swoje wnioski Hirsh opiera na badaniach przeprowadzonych wśród 600 Kanadyjczyków i Amerykanów, którzy uważali się za liberałów lub konserwatystów. Później ich preferencje polityczne zestawione zostały z wynikami testu osobowościowego.
"Zaczynamy rozumieć głębsze motywacje częściowo determinujące preferencje polityczne. Choć każdy z nas posiada taką samą podstawową strukturę motywacyjną, siła poszczególnych systemów w jej obrębie u różnych osób jest inna" - dodaje Hirsh.
"Wartości, którymi się kierujemy są głęboko zakorzenione w naszej biologii i dziedzictwie genetycznym. Należy więc dokładniej przyjrzeć się wartościom politycznym i moralności, by ustalić źródło motywacji. Preferencje polityczne nie są wynikiem jedynie racjonalnego rozważenia spraw" - komentuje współautor badań Jordan Peterson.
"Fakt, że systemy motywacyjne są różnorodne sugeruje, że z punktu widzenia ewolucji żaden z nich nie jest samowystarczalny. Z każdym profilem politycznym związane są zarówno koszty, jak i korzyści, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi w społeczeństwie" - podsumowuje Peterson.