Psychologia - artykuły

Homoseksualni mężczyźni szybciej i dokładniej niż ich heteroseksualni koledzy przypominają sobie znajome twarze. Korzystają przy tym, podobnie jak kobiety, z obydwu półkul mózgu - informują naukowcy na łamach pisma "Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition".
2,5 tysiąca psychiatrów bierze udział w 43. Zjeździe Psychiatrów Polskich, który pod hasłem "Świat współczesny a psychiatria" odbywa się w Poznaniu w 90. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wśród tematów m.in. wpływ terroryzmu na zdrowie psychiczne.
Naukowcy odkryli, że rozmiar poszczególnych partii mózgu może wpłynąć na osobowość człowieka. Ludzie, którzy mają większy płat czołowy, odpowiedzialny za planowanie i kontrolowanie zachowań, są bardziej sumienni - podaje serwis EurekAlert.
Naukowcy z Izraela stworzyli oprogramowanie, które jest w stanie wykryć sygnały depresji w tekstach publikowanych przez internautów. Program wyszukuje słowa i sformułowania, które wskazują na stan emocjonalny piszącego i zdaniem jego twórców może służyć jako pomocnicze narzędzie diagnostyczne - informuje serwis EurekAlert.
Nie bez powodu mówi się, że po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu ludzie pokazują swoją "prawdziwą twarz". U jednych objawia się to wzrostem poczucia humoru, u innych... wzrostem poziomu agresji. Okazuje się, że najbardziej agresywnych zachowań można spodziewać się po osobach, które na codzień tłumią swój gniew.
Program studiów psychologia w biznesie pozwala przyszłym menedżerom wykształcić i rozwinąć potrzebne w kontaktach społecznych umiejętności takie jak: asertywność, sztuka negocjacji i poprawnej argumentacji, skuteczne wywierania wpływu, unikanie manipulacji oraz rozwiązywanie konfliktów wewnątrzgrupowych.
Trzymanie kciuków, życzenie połamania nóg, zajęcza łapka lub grosik w kieszeni - te z pozoru nieracjonalne przesądy i akcesoria rzeczywiście przynoszą szczęście - uważają niemieccy naukowcy. Ich badania wykazały, że wiara w siłę życzeń i talizmanów przekłada się na większą wiarę we własne możliwości, a tym samym sprzyja lepszym osiągnięciom.
Seksualizacja przekazu medialnego, możliwość przesyłania zdjęć za pomocą telefonu komórkowego, uwodzenie za pośrednictwem internetu - to główne zagrożenia dla dzieci i młodzieży w internecie, o których dyskutowano w czwartek w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.
Działanie transportera serotoniny, neuroprzekaźnika kontrolującego nasz nastrój, różni się w zależności od pory roku, a konkretnie długości nasłonecznienia - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Archives of General Psychiatry". Różnice te mogą tłumaczyć sezonowe nawroty choroby afektywnej oraz zmian nastroju.
Wszyscy kierowcy, niezależnie od wieku i płci uważają, że potrafią prowadzić lepiej od pozostałych kierowców. Pokazały to badania kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Ottawie.
Jesteś uzdolniony plastycznie, a rodzice chcą, abyś został lekarzem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że studia medyczne nie zaspokoją Twoich potrzeb. Dr Ewa Wojtowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej o planowaniu i realizowaniu celów.
Pomiędzy naszą osobowością a preferencjami politycznymi istnieje silna zależność - przekonują kanadyjscy naukowcy w piśmie "Personality and Social Psychology Bulletin". Liberałami częściej są osoby empatyczne i ceniące sobie równość, konserwatystami natomiast te, które mają wewnętrzną potrzebę zachowania ładu i norm społecznych.
Wbrew panującej opinii, nieudane związki w większym stopniu odbijają się na zdrowiu psychicznym mężczyzn niż kobiet - informują naukowcy na łamach "Journal of Health and Social Behavior".
Naukowcy przekonują, że nastąpił koniec kryzysu wieku średniego - informuje Daily Mail. Życie faktycznie zaczyna się po czterdziestce - uważa dr Carlo Strenger, psycholog z Israel's Tel Aviv University. Podstawowy wypływ na tego rodzaju myślenie ma poprawa systemu zdrowotnego, edukacji i wydłużenie życia.
Kobiety są wybierane na stanowiska kierownicze wówczas, gdy funkcje te wiążą się ze szczególnym ryzykiem niepowodzenia. To wnioski z badań psycholożki, dr Michelle Ryan, która opublikowała je na łamach kwartalnika "Psychology of Women Quarterly", zajmującego się tematyką feministyczną.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności