Przykre słowa i poczucie odrzucenia przez innych wywołują stres, który może zwiększać predyspozycje do rozwoju chorób o podłożu zapalnym, takich jak zapalenie stawów - wynika z pracy, opublikowanej na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Science".
Analiza próbek śliny, które od nich pobrano, wykazała podwyższony poziom dwóch związków towarzyszących stanom zapalnym w organizmie, tj. rozpuszczalnego receptora dla czynnika nekrozy nowotworów alfa (sTNF?RII) oraz interleukiny-6 (IL-6).
Jedna czwarta ochotników wzięła następnie udział w grze komputerowej, w czasie której każdy z nich został wykluczony przez innych graczy. Jednocześnie zbadano im mózg przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).
Odrzucenie przez innych graczy nasilało aktywność dwóch obszarów mózgu (tj. przedniej części grzbietowej kory zakrętu obręczy oraz przedniej części wyspy), które już wcześniej powiązano z pojawieniem się negatywnych uczuć w odpowiedzi na odrzucenie. Okazało się jednak, że aktywność tych dwóch struktur wzrastała najsilniej u osób, u których wcześniej odnotowano najwyższy wzrost stężenia sTNF?RII (ale nie IL-6).
Autorzy pracy uważają, że pomoże ona lepiej zrozumieć rolę mózgu w rozwoju procesów zapalnych w odpowiedzi na silny stres o charakterze społecznym. Dzięki temu łatwiej będzie wyjaśnić wpływ tego stresu na predyspozycje do chorób o podłożu zapalnym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, astma czy choroby układu sercowo-naczyniowego.