Psychologia - artykuły

Nastoletni członkowie internetowych społeczności identyfikują się ze swą wirtualną wspólnotą niemal tak samo silnie, jak z własną rodziną. Wyniki badania młodzieżowych bywalców serwisów społecznościowych przytacza pismo "Journal of Youth Studies".
W dzisiejszym świecie nie da się uprawiać psychologii ignorującej kulturowe uwarunkowania psychiki. Jest to trend ogólnoświatowy i lawinowo narastający. W naszych czasach psychologia międzykulturowa jest koniecznością – mówią specjaliści z tej dziedziny. Czy rynek potrzebuje psychologów miedzykulturowych?
Studenci wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przeprowadzili eksperyment psychologiczny. Postanowili sprawdzić jak różnie oceniamy ten sam czyn w zależności od tego, kto go popełnił. Wszyscy powinniśmy być tego świadomi – mówią młodzi badacze.
Małżeństwo często wiąże się z poprawą stanu zdrowia, jednak nowe badanie dowodzi, że także posiadanie długotrwałej relacji poprawia hormony, co znacznie redukuje stres.
Osoby z łuszczycą, poważną zapalną chorobą skóry, mają podwyższone ryzyko depresji, stanów lękowych oraz większe skłonności samobójcze - wynika z pracy, którą publikuje sierpniowe wydanie pisma "Archives of Dermatology".
Chłopcy i dziewczynki nie są aż tak różni, jak uprzednio sądzono. Chociaż dziewczyny spędzają czas wolny raczej w mniejszych, intymniejszych grupach niż chłopcy, to jednak różnice te znikają około 13-14 roku życia, wynika z badań psycholog Jennifer Watling Neal z Michigan State University.
Mężczyźni finansowo zależni od kobiet zdradzają częściej niż panowie zarabiający podobnie jak partnerka - informuje serwis EurekAlert. U kobiet ta zależność jest odwrotna.
Oglądanie superbohaterów walczących z czarnymi charakterami promuje wśród chłopców stereotyp macho, który szkodzi ich zdrowiu psychicznemu oraz relacjom, jakie tworzą w rodzinie i z przyjaciółmi - informuje serwis EurekAlert.
Chłopcy, którzy w dzieciństwie mieli dobre relacje z ojcem są w wieku dorosłym bardziej odporni na stres - wynika z badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
Depresję wywołaną trudnymi i stresującymi doświadczeniami psychosocjalnymi można złagodzić dzięki ciekawym i stymulującym zajęciom - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry". Ich zdaniem terapie behawioralne, pobudzające powstawanie nowych neuronów w mózgu stanowią dobry sposób leczenia skutków stresu.
Zbyt optymistyczne nastawienie może utrudnić nam zgubienie zbędnych kilogramów - twierdzą japońscy naukowcy, których badania opublikowane zostały w piśmie "BioPsychoSocial Medicine".
Świetna samokontrola, pełna koncentracja na zadaniu - wydawałoby się, że są to cechy idealnego pracownika. Otóż według badań izraelskich naukowców - wcale niekoniecznie.
Przykre słowa i poczucie odrzucenia przez innych wywołują stres, który może zwiększać predyspozycje do rozwoju chorób o podłożu zapalnym, takich jak zapalenie stawów - wynika z pracy, opublikowanej na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Science".
Jak być dobrym mówcą? Jak słuchać, żeby usłyszeć? Umiejętność skutecznej komunikacji to duża zaleta. Centrum Pracy i Kariery SWPS przygotowało letnie warsztaty dla uczniów szkół średnich. Spotkania odbędą się w sierpniu. Obowiązują zapisy.
Cechy osobowości zaobserwowane w dzieciństwie mogą przewidzieć, jak dziecko będzie się zachowywało, kiedy dorośnie, donoszą badania przeprowadzone przez University of California Riverside, Oregon Research Institute i University of Oregon.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności