Miłość to również proces intelektualny

W mózgach zakochanych uaktywniają się nie tylko struktury związane z odczuwaniem przyjemności i euforii, ale też obszary odpowiedzialne za procesy intelektualne - wynika z analizy amerykańskiej psycholog i neurolog prof. Stephanie Ortigue.

Jej pracę na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Sexual Medicine".

Aby sprawdzić jakie struktury mózgu aktywują się pod wpływem miłości prof. Ortigue z Uniwersytetu Syracuse razem z kolegami przeanalizowała wyniki badań dotyczących aktywności mózgu różnych osób w odpowiedzi na bodźce związane z ukochaną osobą, np. zdjęcie jej twarzy. W doświadczeniach wykorzystano technikę obrazowania mózgu o nazwie funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI).

Analiza potwierdziła, że gdy się zakochujemy w naszym mózgu aktywną pracę podejmują podkorowe struktury wchodzące w skład tzw. układu nagrody, dzięki któremu odczuwamy przyjemność i euforię i przez który w dużym stopniu jesteśmy skłonni popadać w uzależnienia. Jego funkcja jest regulowana przez neuroprzekaźnik o nazwie dopamina, a także przez oksytocynę, określaną jako hormon miłości. Układ regulowany przez dopaminę wpływa m.in. na naszą motywację do łączenia się w pary.

Okazało się jednak, że płomienna miłość uaktywnia w mózgu również obszary zawiadujące wyższymi funkcjami umysłowymi, jak świadomość siebie i własnego ciała, uwaga czy przetwarzanie informacji istotnych społecznie.

Praca prof. Ortigue wykazała również, że różne rodzaje miłości mogą aktywować nieco odmienne obszary mózgu. Miłość bezwarunkowa, np. matki do dziecka, specyficznie aktywuje obszary istoty szarej śródmózgowia wokół wodociągu mózgu (w skrócie PAG).

Zdaniem badaczki, wyniki te wskazują, że miłość nie jest tylko podstawową emocją. W przyszłości mogą one przyczynić się do opracowania modelu sieci nerwowych zaangażowanych w odczuwanie różnych rodzajów miłości. Dzięki niemu można będzie z kolei opracować lepsze metody pomocy osobom z problemami seksualnymi lub udoskonalić metody terapii małżeńskiej.

"Identyfikując obszary mózgu pobudzane przez uczucie miłości, lekarze i terapeuci będą mogli lepiej zrozumieć ból nieszczęśliwie zakochanych" - tłumaczy badaczka. Jak przypomina, nieszczęśliwie ulokowane uczucia mogą być przyczyną silnego stresu, a nawet depresji.

Źródło: PAP

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2010-10-27
Komentarze
Polityka Prywatności