Nogi są w naszym symbolicznym opisie dzieciństwem, podstawą, na której budujemy naszą silę, potrzebą „dojścia”. To strefa ciała, w której odbija się nasza podświadomość.
Badania przeprowadzone przez York University wskazują, że niepokój i niepewność sprawiają, iż ludzie skupiają się na ideach i stają się bardziej radykalni w swoich wierzeniach religijnych - informuje EurekAlert.
W mózgach zakochanych uaktywniają się nie tylko struktury związane z odczuwaniem przyjemności i euforii, ale też obszary odpowiedzialne za procesy intelektualne - wynika z analizy amerykańskiej psycholog i neurolog prof. Stephanie Ortigue.
Osoby, które łatwo wzruszają się na widok szczeniaka lub pocą się na widok wymiocin, są bardziej skłonne, aby aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym - donoszą naukowcy.
Dorastanie wśród dużej liczby sióstr negatywnie wpływa na atrakcyjnośc seksualną brata, zwłaszcza jeśli jest szczurem - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Psycholgical Science".
Sukcesy z pewnością są przyjemnym doświadczeniem, jednak to podobno porażki są lepszymi nauczycielami, a organizacje, które nie odnoszą spektakularnych sukcesów często lepiej się rozwijają w dalszej perspektywie - informuje Vinit Desai z University of Colorado Denver Business School.
Romantycy uważają miłość za wspaniałe uniesienie serca, odrywające od rzeczywistości świata. Naukowcy natomiast udowadniają, że z tą rzeczywistością zakochanie ma naprawdę wiele wspólnego. Uważają, że miłość wpływa na intelektualne obszary mózgu i jest bardziej związana z nauką niż mogłoby nam się wydawać.
Zaangażowanie w relacje może wymagać więcej wysiłku w kulturach, w których teoretycznie łatwiej zawiązuje się znajomości. Taki wniosek z badań podsunął naukowcom odpowiedź na pytanie: "dlaczego Amerykanie są bardziej wylewni od Japończyków?".
Zachowania egoistyczne albo altruistyczne miały szansę ewoluować, gdyż były jednymi z cech, jakich nasi przodkowie pożądali u potencjalnych partnerów - twierdzą naukowcy brytyjscy na łamach "British Journal of Psychology" i przedstawiają na to genetyczne dowody.
Istnieje powszechne przekonanie, że małe dzieci wierzą we wszystko, co widzą, na przykład w istnienie grubego mężczyzny w czerwonym kostiumie, który jeździ w saniach ciągniętych przez renifery.
Posiadanie pracy nie wystarczy, aby zachować zdrowie psychiczne. Do pełni szczęścia potrzebna jest również satysfakcja z wykonywanego zawodu - informują naukowcy z Australian National University.
Dysonans poznawczy jest stanem nieprzyjemnego napięcia psychicznego, pojawiający się wtedy, gdy dana osoba posiada jednocześnie dwa elementy poznawcze (np. myśli lub sądy), które są niezgodne ze sobą. Dysonans może pojawić się także wtedy, gdy zachowania nie są zgodne z postawami. Stan dysonansu wywołuje napięcie motywacyjne i związane z nim zabiegi, mające na celu zredukowanie lub złagodzenie napięcia.
W każdej kulturze znajdujemy mity i baśnie opisujące niezwykłe przygody przedstawianych w nich bohaterów. Każda z tych postaci obdarzona jest określonymi cechami charakteru. Poznajemy zatem mądrych i głupich, wspaniałych i nikczemnych, odważnych i tchórzliwych, pięknych i brzydkich.
Cykl spotkań dla licealistów na temat seksualności i dojrzewania, szkolenia dla nauczycieli, warsztaty psychologiczne, dziennikarskie, filmowe, dyplomatyczne oraz Liga Szkół – to tylko niektóre punkty programu Strefy Młodzieży SWPS. Przez cały rok we wszystkich lokalizacjach uczelni będzie się odbywać nowatorskie przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w wieku licealnym.
Pierwszy rok na studiach w nowym mieście może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jednakże wystarczy odrobina organizacji i ruszenie głową, by zamienić to jedno stresujące wydarzenie w serię wspaniałych przeżyć i wspomnień z czasu studiowania.