Uprzejmie wobec zazdrośników

Gdy osiągamy sukces - czujemy satysfakcję, ale także obawę przed zazdrością ze strony otoczenia. Holenderscy naukowcy wykazali, że lęk przed byciem obiektem zazdrości wcale nie jest paraliżujący, a przyczynia się do tego, że wobec potencjalnych zazdrośników zaczynamy być bardziej uprzejmi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tilburgu zauważają, że według teorii antropologicznych ludzie starają się łagodzić zazdrość innych członków grupy, dzieląc się na przykład rybami, których udało im się złowić więcej niż zazwyczaj. Badacze postanowili sprawdzić, czy podobne zachowania będą zauważalne również w trakcie eksperymentu psychologicznego.

Zespół psychologów zidentyfikował dwa rodzaje zazdrości. W pierwszym przypadku ludzie odczuwający zazdrość przejawiają większą motywację do samodoskonalenia się i chęć upodobnienia się do osoby, której zazdroszczą, w drugim przypadku zaś powodzenie w życiu kogoś innego wyzwala negatywne emocje i chęć pogorszenia sytuacji osoby odnoszącej sukces.

Kierujący pracami psychologów Niels van de Ven przeprowadził badania, podczas których testował zachowania osób, które miały podstawy myśleć, że inni będą im zazdrościć. Badanym mówiono, że otrzymają nagrodę w wysokości pięciu euro. Czasami była to nagroda za wynik w quizie, a innym razem nie była związana z osiągnięciami uczestników. Zdaniem naukowców, zasłużona nagroda miała mieć związek z życzliwą formą zazdrości, natomiast w drugim przypadku miała wywoływać jedynie negatywne uczucia. Następnie badanych proszono, aby udzielili porady innej osobie z grupy (która potencjalnie mogła im zazdrościć).

Okazało się wówczas, że badani, którzy wcześniej otrzymali niezasłużoną nagrodę poświęcali więcej czasu osobom proszącym o radę niż badani, którzy zostali nagrodzeni sprawiedliwie.

Podczas kolejnego eksperymentu, osoba wtajemniczona "niechcący" upuszczała coś na podłogę, gdy badani wychodzili z pomieszczenia. Osoby, które uważały, że mogą być obiektem negatywnej zazdrości chętniej pomagały pozbierać rozsypane przedmioty.

"Wszyscy myślimy, że ludzie, którym powodzi się lepiej powinni dzielić się z innymi. Jeżeli jednak to my jesteśmy w komfortowej sytuacji, nie czujemy się do tego zobowiązani. Strach przed zawiścią może być bodźcem, który sprawia, że zachowujemy się w sposób, który poprawia nasze relacje z grupą" - twierdzi van de Ven.

Źródło: PAP

Foto:
grandblog.pl

ostatnia zmiana: 2010-12-07
Komentarze
Polityka Prywatności