Psychologia - artykuły

Jeśli chcesz narzekać na polską służbę zdrowia – lepiej żebyś był rodowitym Polakiem. Inaczej twoja wypowiedź zostanie uznana za niestosowną, nawet jeśli masz rację. Taki wniosek wyciągnąć można z badań studentów psychologii społecznej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Świadomość poważnej choroby wzbudza mniejszy lęk, niż niepewność związana z oczekiwaniem na diagnozę - podkreślają naukowcy, którzy zaprezentowali swoje badania na zjeździe Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego. O ich wnioskach informuje Reuters.
Kobiety dwa razy częściej od mężczyzn czują się przerażone wizytą u dentysty - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.
Gdy osiągamy sukces - czujemy satysfakcję, ale także obawę przed zazdrością ze strony otoczenia. Holenderscy naukowcy wykazali, że lęk przed byciem obiektem zazdrości wcale nie jest paraliżujący, a przyczynia się do tego, że wobec potencjalnych zazdrośników zaczynamy być bardziej uprzejmi.
Joga kojarzy się z kobietami i to głównie tymi, którym zależy na wyglądzie. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że mogą ją uprawiać nawet... więźniowie. Na wydziale kryminologii University of Leicester prowadzona jest praca doktorska nt. wpływu jogi na poprawę atmosfery więziennej. Eksperyment zakłada poprawę stanu emocjonalnego więźniów.
Dlaczego emocje wywoływane przez sytuacje prawdziwe i te wyobrażone mogą być tak samo żywe? Bo działa wtedy ten sam obszar mózgu, odpowiadają naukowcy. Dowiedli tego badając... obrzydzenie.
Przeprowadziły eksperyment z użyciem EEG, zbadały zmiany w aktywności fal mózgowych oraz pobudzenie autonomicznego układu nerwowego. Studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej postanowiły sprawdzić, jakie zmiany w ośrodkowym i autonomicznym układzie nerwowym wywołuje kofeina oraz jaki ma wpływ na subiektywnie odczuwane pobudzenie.
Podczas gdy liczba małżeństw wśród lekarzy rośnie, małżeństwa chirurgów muszą stanąć przed coraz większymi wyzwaniami - donosi "Journal of the American College of Surgeons".
Dotykanie towaru w sklepie lub wyobrażanie sobie, że jesteśmy jego posiadaczami, sprawia, że łatwiej decydujemy się na kupno - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Journal of Consumer Research".
Widok osoby, z którą rozmawiamy ułatwia nam zrozumienie jej wypowiedzi aż sześciokrotnie - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "PLoS ONE".
Z psychologicznego czy fizjologicznego punktu widzenia płacz może być niekiedy dobry dla płaczącego. Zależy od wielu czynników, m.in. osobowości czy wsparcia ze strony innych - informują naukowcy na łamach pisma "Current Directions in Psychological Science".
Osoby odrzucone przez rówieśników, częściej wybuchają gniewem, donoszą holenderscy naukowcy. Odrzucenie jest szczególnie dotkliwe dla dzieci, u których objawia się to sporadycznymi atakami agresji, przybierającymi czasem przerażające rozmiary i prowadzące na przykład do strzelaniny w szkole lub innych śmiertelnych ataków.
Jesteś nieszczęśliwa w związku? Nie dogadujesz się ze swoją dziewczyną? Przeżywasz zdradę? Jeśli twoi bliscy cię nie rozumieją i nie masz z kim porozmawiać, przyjdź na kolejne spotkanie z cyklu Strefa Młodzieży SWPS w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu.
Ludzie z wyższej klasy społecznej są zwykle lepiej wykształceni, mają większe zabezpieczenie finansowe i lepsze perspektywy pracy. Nie oznacza to jednak, że osoby te są asami we wszystkim. Okazuje się bowiem, że osoby z niższych klas społecznych potrafią lepiej odczytywać emocje u innych.
Osoby z niskim poziomem serotoniny, związku, którego niedobory w mózgu uważa się za jedną z przyczyn depresji, częściej płaczą w sytuacjach wyzwalających emocje - wynika z badań, o których informuje serwis internetowy "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności