Niebawem będzie można zbadać, co dzieje się w mózgu człowieka podczas interakcji społecznych. Pomoże w tym dwuosobowy rezonans magnetyczny - informuje "New Scientist".
Techniki takie, jak funkcjonalny rezonans magnetyczny umożliwiają śledzenie działania poszczególnych części mózgu na podstawie zmian przepływu krwi, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju neurologii.
Wyjątkowy skaner jest dziełem Raya Lee z Princeton University. Umieszczone obok siebie cewki i potężny magnes z szerokim otworem wejściowym pozwalają położyć na ruchomym stole urządzenia dwie osoby na raz. Okienka w cewkach pozwalają widzieć się nawzajem i prowadzić rozmowę, utrudnioną przez hałas towarzyszący badaniu.
W przeszłości zdarzały się już badania dwóch osób na raz za pomocą typowego, dużego urządzenia MRI. Na przykład Willibrord Weijmar Schultz z University of Groningen (Holandia) uzyskał w ten sposób sławne przekroje kobiety i mężczyzny odbywających stosunek seksualny. Jednak uzyskiwane w zwykłym skanerze obrazy czynności mózgu dwojga ludzi były zbyt rozmazane.
Na razie przy użyciu nowego skanera badano aktywność mózgu
podczas jednoczesnego mrugania oraz w czasie obejmowania się. Naukowcy
planują teraz sprawdzenie, jak dwa różne mózgi radzą sobie z
rozwiązaniem tego samego problemu. W każdym razie badani nie powinni
wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, bo zakłócają one obraz. (PAP)
Foto: rzeszow4u.pl