Psychologia - artykuły

W popularnym obiegu informacji panuje wiele błędnych przekonań - na przykład to, że sny mają znaczenie symboliczne lub, że w ich czasie możemy nauczyć się języka obcego. Nieprawdą jest także to, że większość wykorzystuje zaledwie 10% możliwości mózgu. A muzyka Mozarta nie stymuluje rozwoju inteligencji u niemowlaków. No i nie można wrócić do wypartych wspomnień za pomocą hipnozy.
Mózg, z natury, przystosowany jest do mówienia prawdy, ale dzięki częstemu kłamaniu można go przestawić i kłamać tak, by było to trudne to wykrycia - informuje "New Scientist".
Jak informuje pismo "Neurology", odkryto przyczynę chodzenia we śnie - popularnie zwanego lunatyzmem. Wiąże się ona z chromosomem 20.
Z badań przeprowadzonych wśród polskich nastolatków, ci, którzy eksperymentują z tożsamością w sieci, częściej stykają się z pornografią, są ofiarami lub sprawcami agresji. Najlepszą pomocą dla nich jest rozmowa.
Mężczyźni w różny sposób zapamiętują sygnały wysyłane im przez płeć piękną. Naukowcy z University of Iowa uważają, że nawet jeśli kobieta wyraźnie da znać osobnikowi płci męskiej o swoim zainteresowaniu, bądź jego braku, on może zapomnieć jaka była treść znaku.
Zdaniem naukowców z Kanady, można zahamować bezpośrednią interakcję pomiędzy dwoma rodzajami receptorów dla neuroprzekaźnika dopaminy, a to mogłoby się stać nowym sposobem leczenia depresji.
Nasz mózg jest bardzo sprytny. Czas, kiedy śpimy przeznacza na porządki. W czasie snu porządkuje wspomnienia, ale jak się okazuje, zachowuje tylko te, które wcześniej oznaczył jako istotne.
Jak informują francuscy naukowcy, na łamach "Nature Neuroscience", niski poziom kwasów omega-3 ma wpływ na obniżenie nastroju, bo zmienia komunikację pomiędzy komórkami w regionie mózgu odpowiedzialnym za zachowanie i emocje.
Naukowcy z Australii twierdzą, że medytacja może zmienić sposób patrzenia na świat. Przebadani, za pomocą testów percepcji, buddyjscy mnisi, którzy od lat praktykują medytowanie, okazali się bardziej wrażliwi na pogodną stronę rzeczywistości.
Najnowszy sondaż CBOS-u pokazuje, że Polacy pozytywnie oceniają stan szkolnictwa wyższego w Polsce. Co nie znaczy, że nie wyliczają jego wad. Głównie wskazują na niedopasowanie oferty uczelni do wymogów rynku pracy.
Niebawem będzie można zbadać, co dzieje się w mózgu człowieka podczas interakcji społecznych. Pomoże w tym dwuosobowy rezonans magnetyczny - informuje "New Scientist".
Jak informuje pismo "Cognitive and Affective Neuroscience", naukowcy postanowili zbadać stan zakochania. Czy możliwe jest jego utrzymanie aż do śmierci? Wnioski z badań są bardzo optymistyczne, choć prawdziwa miłość zawsze pozostanie tajemnicą.
Jak się okazuje, fałszem jest przekonanie, że lęk przed wężami i pająkami jest wrodzony. Jak informuje pismo "Current Directions in Psychological Science" - jest to lęk nabyty.
Oglądającym aktorów, którzy palą papierosy w filmach, palaczom aktywują się w mózgu regiony odpowiedzialne za interpretację i planowanie ruchów rąk - tak, jakby mieli sami zapalić - informuje "The Journal of Neuroscience".
Jak podaje pismo "Cerebral Cortex", najnowsze badania wykazują, że niemowlęta rozumieją bardzo dużą ilość słów, które wypowiadają dorośli, a ich mózg przetwarza je, tak samo jak mózg dorosłego człowieka.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności