Komunikacja z dopaminą

Zdaniem naukowców z Kanady, można zahamować bezpośrednią interakcję pomiędzy dwoma rodzajami receptorów dla neuroprzekaźnika dopaminy, a to mogłoby się stać nowym sposobem leczenia depresji.

Od dawna wiadomo, że u ludzi chorujących na depresję dochodzi do zaburzenia przekazywania sygnału za pośrednictwem dopaminy. W swojej najnowszej pracy Fang Liu wraz z kolegami z Uniwersytetu w Toronto wykazała, że w mózgu pacjentów z poważną depresją dochodzi do zwiększonego oddziaływania pomiędzy dwoma rodzajami receptorów dopaminy - D1 i D2.

W badaniach na szczurach naukowcy zaobserwowali, że podanie zwierzętom peptydu, który uniemożliwia łączenie się receptorów D1 i D2 znacząco łagodzi objawy i zachowania depresyjne u gryzoni.

Jak podkreślają autorzy pracy zablokowanie powstawania kompleksu D1 i D2 nie zaburza ich prawidłowego działania i przekazywania sygnału, co sprawia że jest to dobry sposób terapii depresji. Dotychczas stosowane leki wpływają na działanie receptora dopaminergicznego, co powoduje wiele niepożądanych skutków ubocznych leczenia. (PAP)

Foto: vismaya-maitreya.pl


ostatnia zmiana: 2011-02-04
Komentarze
Polityka Prywatności