Życie w mieście zmienia mózg

Wielkomiejski stres zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, nerwice i schizofrenię - dowodzą statystyki medyczne. Jądro migdałowate i kora mózgu - regiony zaangażowane w przeżywanie emocji zmieniają się pod wpływem życia w mieście - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature".

Andreas Meyer-Lindenberg wraz z kolegami z University of Heidelberg zbadał neurologiczne podstawy tej zależności. Naukowcy przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) podglądali pracę mózgu studentów podczas wykonywania testu matematycznego w niesprzyjających warunkach - pod presją czasu lub przy nieprzychylnych komentarzach prowadzących eksperyment.

W obecności bodźców stresowych jądro migdałowate i kora mózgu są bardziej aktywne u studentów wychowanych lub żyjących w miastach w porównaniu do kolegów i koleżanek z małych miejscowości. 

Badania wymagają jeszcze potwierdzenia wśród mieszkańców państw mniej rozwiniętych, gdzie różnice pomiędzy życiem na wsi i w mieście są dużo bardziej odczuwalne.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-06-30
Komentarze
Polityka Prywatności