Psychologia - artykuły

W wydawanym przez American Heart Association piśmie "Stroke" ukazały się wyniki badań naukowców, którzy przekonują, że pozytywne nastawienie do życia może obniżyć ryzyko udaru.
Najnowsze badania dowodzą, że garbienie się nie przynosi żadnych korzyści. Pochylona sylwetka nie tylko robi złe wrażenie, ale może też zmniejszać odporność na ból - informuje pismo "Journal of Experimental Social Psychology".
Czym jest kinoterapia? Określenie to pochodzi z angielskiego 'cinematherapy' i jest jedną z form rozwoju osobistego, skrzyżowaniem kina i psychoterapii.
Idąc do restauracji ze swoim ukochanym, podczas, gdy on decyduje się na krwistego steka, ty zamawiasz mikroskopijną sałatkę. Co jest jednak największym paradoksem? To, że gdy na tę samą kolację idą dwie kobiety, obie zamawiają steka!
Eksperyment amerykańskich naukowców na małpach dowodzi, jak przytulanie jest ważne. Odizolowali oni małe małpki od matki. W klatce, w której przebywały młode, ustawiono dwie atrapy małpiej matki – jedną drucianą, umożliwiającą pobieranie pokarmu, drugą – z gąbki. Małe małpki zrezygnowały z jedzenia i picia, wybierając tę, do której mogły się przytulić.
Osobom starszym, a także tym, którzy mają osłabioną pamięć prospektywną (związaną z planami na przyszłość) w sprawnym funkcjonowaniu mogą pomagać bodźce związane z czynnością, którą mają zrobić - np. alarmy w komórce czy karteczki z przypomnieniami. Badania nad pamięcią prospektywną są prowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
To, jak odczytujemy emocje, zależy od tego, w jakiej kulturze żyjemy. Przykładowo - Holendrzy bardziej zwracają uwagę na wyraz twarzy, a Japończycy skupiają się głównie na tonacji głosu - wynika z badań opublikowanych przez "Psychological Science".
Jak sprawić, by długotrwały związek przynosił więcej satysfakcji? Nie zapominać o przytulaniu i pieszczotach. Recepta wynika z międzynarodowych badań osób w średnim i starszym wieku, które były ze sobą średnio od 25 lat.
Ci mężczyźni, których twarz jest bardzo szeroka, wykazują większą skłonność do kłamania - tak wynika z dość kontrowersyjnych badań, o których pisze "New Scientist".
Jak podaje Science Daily, częste uprawianie seksu pomaga zneurotyzowanym nowożeńcom odczuwać satysfakcję ze związku i sprawia, że są szczęśliwsi.
W czym tkwi tajemnica sukcesu niektórych osób? Czy ludzie Ci charakteryzują się czymś szczególnym? Czy można w ich zachowaniu odnaleźć pewne prawidłowości, techniki? O to pytał w latach siedemdziesiątych Richard Bandler – twórca NLP.
Jak wynika z sondażu TNS OBOP - Polacy czują się dobrze poinformowani, jeśli chodzi o drogach zakażenia wirusem HIV oraz sposobach zabezpieczenia przed zakażeniem, nie wiedzą jednak, jak (kiedy i gdzie) wykonuje się test w kierunku HIV.
Komu lepiej w życiu? Pesymistom czy optymistom? Nasze doświadczenie podpowiada, że optymista nie przejmuje się niepowodzeniami, ciągle ponawia próby, aby odnieść sukces. Pesymistę, o ile podejmie jakieś działanie, zniechęcają porażki. Ma więc małe szanse na triumf.
Tego próbują się dowiedzieć specjaliści ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego realizując projekt badawczy dotyczący bezpieczeństwa drogowego oraz jakości życia w województwie warmińsko-mazurskim.
Wielkomiejski stres zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, nerwice i schizofrenię - dowodzą statystyki medyczne. Jądro migdałowate i kora mózgu - regiony zaangażowane w przeżywanie emocji zmieniają się pod wpływem życia w mieście - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności