Osobom starszym, a także tym, którzy mają osłabioną pamięć prospektywną (związaną z planami na przyszłość) w sprawnym funkcjonowaniu mogą pomagać bodźce związane z czynnością, którą mają zrobić - np. alarmy w komórce czy karteczki z przypomnieniami. Badania nad pamięcią prospektywną są prowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
"W moim badaniu skoncentrowałem się na analizie tego, jak proces starzenia się i obniżony nastrój wpływają na jej funkcjonowanie" - dodaje psycholog.
Osoby starsze, mimo wieku, nie zawsze mają problemy z pamiętaniem o swoich zamiarach. Potrzebują jednak wyrazistego bodźca, który przypomni im o zaplanowanym zadaniu.
Podczas badania zastosowano np. tekst napisany czerwoną czcionką, duży obrazek na ekranie monitora czy głośny sygnał. Skutecznymi bodźcami może się też okazać np. parasol zawieszony na klamce drzwi, alarm w budziku czy telefonie komórkowym lub powieszone w odpowiednich miejscach karteczki samoprzylepne.
Działania pamięci prospektywnej wcale nie muszą osłabiać stany depresyjne. Wręcz przeciwnie - w niektórych sytuacjach obniżony nastrój sprzyja koncentracji na wykonywanym zadaniu.
W pamiętaniu ważne jest nie tylko to, co chcemy zrobić, ale również to, kiedy należy wykonać zaplanowaną czynność. Czasem bodźcem do działania jest jakieś zewnętrzne wydarzenie (np. widok piekarni, który przypomni o chęci kupienia chleba) i wtedy mamy do czynienia z pamięcią prospektywną z tzw. kontekstem zdarzeniowym. W innych sytuacjach to czas odgrywa decydującą rolę (to nadchodzenie pewnego czasu, np. na rozmowę kwalifikacyjną, wskazuje, że należy wykonać zamiar), wtedy badacze mówią o pamięci prospektywnej z tzw. kontekstem czasowym. (PAP)