Osoby, które charakteryzuje narcystyczne usposobienie często szybko wspinają się po szczeblach kariery. Ich pewność siebie i skłonności przywódcze są w powszechnym przekonaniu cechami dobrego lidera. Rzeczywistość jest inna - dowodzą badania opublikowane w piśmie "Psychological Science".
W badaniu wzięło udział 150 uczestników, których podzielono na trzyosobowe grupy. W każdej grupie wylosowano lidera, który był odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, a pozostałe osoby mogły udzielać mu rad. Następnie badanym wyznaczono zadanie - rekrutację pracownika do firmy. Każda z osób otrzymała spis informacji o kandydatach, jednak tylko część z nich była wspólna.
Korzystanie jedynie z informacji, które otrzymali wszyscy skutkowało wyborem gorszego kandydata niż w przypadku wymiany danych, do których dostęp miały tylko konkretne osoby w grupie.
Po wykonaniu zadania uczestnicy wypełnili kwestionariusze, których celem było ustalenie przepływu informacji wewnątrz grupy, ewentualnego narcyzmu lidera, a także jego autorytetu i skuteczności.
Członkowie zespołów uznali narcystycznych liderów za najbardziej skutecznych. Rezultaty eksperymentu świadczyły jednak o tym, że grupy, którym przewodziły osoby narcystyczne, podejmowały gorsze decyzje.
"Narcystyczni liderzy mieli bardzo negatywny wpływ na pracę grupy. Ich koncentracja na sobie i autorytarność hamowały komunikację" - podkreśla autorka badań dr Barbora Nevicka. (PAP)